Česká mládež je obézní, kouří a opíjí se, varuje mezinárodní zpráva

Pětina českých chlapců a desetina dívek trpí obezitou. Mládež se také častěji opijí a kouří, a to i marihuanu. Takové jsou výsledky Mezinárodní zprávy o zdraví a životním stylu dětí a školáků, kterou představil ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovat proti nadváze se dá různými způsoby | Foto: European Commission Audiovisual service

„Pediatři v České republice už na tyto trendy dlouhodobě upozorňují. Není to první statistika, která ukazuje takto varující fakta. Bohužel není to jenom otázka nadváhy, obezity, ale je to také otázka určitého nezdravého životního stylu, “ potvrzuje předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.

Pozorovat prý lze řadu nezdravých trendů, mezi mladými kuřáky například začínají převažovat dívky. Cabrnochová považuje nezdravý životní styl dětí a dospívajících za celospolečenský problém, který vyžaduje rychlý zásah v oblasti prevence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová se vyjadřuje k nezdravému životnímu stylu mládeže

„Řešit tuto situaci u 13letých, 15letých je pozdě. Je to otázka vůbec nastavení i systému školství, určité organizované mimoškolní činnosti. U nás je poměrně běžné, že děti jdou do školy a odpoledne už nemají žádné kroužky, žádnou zábavu, žádnou aktivitu,“ upozorňuje.

Studie dále říká, že děti sedí více než dvě hodiny denně u počítače, problémem je ale i sledování televize. Podle Carbnochové je Česká republika dokonce na prvním místě v Evropě podle počtu hodin, které děti u obrazovek stráví.

„Velmi se to odráží na zhoršujícím se stavu naší populace, ať už to jsou do budoucna bolesti páteře, vadné držení, skoliózy,“ varuje. Skutečnost, že se mládež nedostatečně hýbe, je při vzniku nadváhy a obezity větším problémem než nezdravé stravování, dodává.

Martin Křížek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme