Český česnek se pozvolna vrací na česká pole i do českých kuchyní

Zájem o český česnek výrazně roste. Na trhu ho ale není dostatek. Během uplynulé dekády zmizelo téměř 90 procent ploch, na kterých se pěstoval, a zemědělci se k němu vracejí zatím jen pomalými krůčky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česnek

Česnek | Foto: Josef Šmejkal

„My jsme tady kousek od Brna z Telnice, tam ho pěstujeme. Řekla bych, že už se to zlepšilo, že lidé přišli na to, že ten čínský za moc nestojí,“ myslí si pěstitelka Jiřina Křížová.

Češi se opět vracejí k českému česneku. Toho je ale na trhu nedostatek a stává se, že někteří nepoctiví prodejci za český vydávají česnek dovozový. Jak poznat poctivý tuzemský česnek?

„Zaprvé je to teda paličák, což znamená, že tady má tvrdý stvol, a taky má míň stroužků. Ty paličky sice nejsou tak veliké, jako ty dovozové, ale tam je třeba dvacet stroužků, ale tady jsou tak čtyři, pět,“ vysvětluje paní Křížová.

„Liší se v síle, obsahem silic. A lidi říkají, že jak to vezou, že je to něčím namořené, že je tam cítit pach hniloby nebo něčeho takového,“ říká Jiřina Křížová a ukazuje krásné velké hlavičky česneku s pěti stroužky. Loni měla česnek drobnější, protože byla suchá zima, letos je s ním mnohem víc spokojená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martiny Pelcové o rostoucí oblibě českého česneku

„Loni jsem prodávala kilo za dvě stě korun, letos bych chtěla 190 korun. Takže se uvidí, jak potom ještě víc vyschne, jak ho všechen sklidíme a jaká tady bude situace. Ale říkám, mám zákazníky, kteří se vrací a kupují toho víc a víc.“

„Zájem kupujících se promítá také do ochoty zemědělců česnek pěstovat. Po obrovském propadu po roce 2000 ploch určených pro česnek pomalu přibývá, říká ředitel Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Jaromír Musil.

„V současné době se zdá, že je výrazný nárůst ploch, které jsou určeny pro pěstování česneku, ale kdybychom to vzali historicky, tak v roce 2000 to bylo 1400 hektarů, v roce 2013 je pěstován česnek na 181 hektarech, takže v podstatě na 13 % ploch, které byly věnovány česneku v roce 2000.“

Investice do kvality se vyplatí

Pěstování česneku je náročné, vysoká je proto i jeho cena. Ale investice do kvalitního česneku se vyplatí nejen chuťově, ale také finančně, protože pro dochucení jídel je třeba slabšího čínského česneku dávat mnohdy i dvojnásobné množství.

„Když bude kilo čínského česneku stát 30 korun a bude-li dvojnásobná spotřeba, tak je to 60 korun za kilo, ale stojí-li dnes už česnek 100 korun za kilogram, tak jsme u 200 korun a v podstatě jsme na tom fifty fifty, ne-li při 180 korunách troch ztrátoví,“ potvrzuje Jaromír Musil.

Tereza Jelínková, Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme