Český chirurg a jeho tým transplantovali v USA obě ruce

Pětašedesátiletý Američan má nové ruce. Unikátní transplantaci v Bostonu provedl lékařský tým vedený rodákem z České republiky Bohdanem Pomahačem. Pacient přišel o všechny končetiny před devíti lety kvůli krevní infekci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastický chirurg Bohdan Pomahač (vlevo)

Plastický chirurg Bohdan Pomahač (vlevo) | Zdroj: ČTK

Doktor Pomahač pracuje v americkém Bostonu od roku 2004. Vede tamní popáleninové centrum a zabývá se plastickou, rekonstrukční a estetickou chirurgií.

„Já jsem graduoval na lékařské fakultě v roce 1996 a krátce poté jsem přiletěl do Spojených států, bez toho, že bych měl domluvenou práci. Ale věděl jsem, že jsem se chtěl podílet na výzkumu. Jednak proto, abych získal zkušenosti a jednak proto, že pro akademickou medicínu je to tady ve Spojených státech nutný předpoklad,“ popisuje doktor Pomahač své začátky v USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Repotrér Radiožurnál Vít Pohanka zpovídal vynikajícího českého lékaře Bohdana Pomahače

Boston byl hned jeho první pracovní zkušeností, ačkoli dostat se do laboratoří byl zprvu tvrdý oříšek. Po prvních zamítavých odpovědích se ale nevzdával, svůj pobyt v USA sám financoval a aktivně příležitost vyhledával.

„Měl jsem štěstí, že jsem skončil praktickou úplnou shodou náhod na plastické chirurgii, kde můj tehdejší i dosavadní šéf, profesor Ericsson prošel svým způsobem podobným procesem při přesunu ze Švédska do Spojených států“ dodává Bohdan Pomahač.

První měsíce v USA na své náklady

Na svého prvního šéfa zapůsobil tak, že mu nabídl svoji práci po dobu prvních měsíců zdarma.

„To byl takový první moment, když člověk pracuje tvrdě a výsledky jsou vidět, tak je možné si získat lidi na svou stranu a to je potom důležité při následné podpoře, při přiřazování pozic pro chirurgický trénink,“ vysvětluje svůj postup doktor Pomahač.

Pro odchod do USA měl doktor Pomahač dvě motivace: jednak ovládal dobře angličtinu, a pak také nebyla Česká republika součástí Evropské unie, takže dostat se do USA bylo paradoxně snazší než najít práci v zemích EU.

Bohdan Pomahač se také domnívá, že bostonská chirurgie je opravdu špičkové pracoviště, které dosud nemá konkurenci. Důvodem je hlavně to, že je pár let před ostatními pracovišti tohoto druhu.

„Momentálně plány na přesun někam jinam nemám. Hlavní změna proběhne v době, kdy náš přednosta odejde do důchodu. Tím nastanou personální změny, které by mohly ovlivnit moje plány do budoucna,“ dodává výjimečný chirurg českého původu Bohdan Pomahač.

Vít Pohanka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme