Cholera na Haiti pochází z Nepálu

Původcem pokračující epidemie cholery na Haiti jsou bakterie z Nepálu. Důkaz přineslo osekvenování DNA bakterií z obou zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bakterie cholery zobrazené elektronovým mikroskopem | Foto: public domain, Dartmouth College

Po zemětřesení v roce 2010 propukla na Haiti epidemie cholery, která si zatím vyžádala životy více než 6000 lidí. Krátce po jejím začátku se francouzští epidemiologové začali domnívat, že nemoc pochází z tábora nepálských vojáků, kteří se na Haiti účastnili mírové mise Organizace spojených národů. Výsledky pozdějších genetických studií izolovaných bakterií Vibrio cholerae naznačily, že kmen může pocházet z jižní Asie.

Zřejmě konečný důkaz původu bakterií, které vyvolaly epidemii cholery na Haiti, nyní získal tým vědců z Dánska, Spojených států a Nepálu. DNA bakterií od 24 pacientů s cholerou z 5 oblastí Nepálu vědci osekvenovali a data porovnali s 10 dříve zveřejněnými genomy bakterií. Mezi nimi byl i genom bakterií od 3 pacientů z Haiti. Na základě podobnosti genomů sestavili fylogenetický strom, který ukazuje příbuznost jednotlivých kmenů bakterií. Na něm je jasně patrné, že bakterie z Haiti jsou nejpříbuznější právě bakteriím z Nepálu. Liší se jen o 1 či 2 páry bazí DNA, což znamená, že jsou prakticky identické.

Zdroj: mBio

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme