Chřipková epidemie podle odborníků zatím nehrozí

Počet pacientů s chřipkou je v Česku i na konci ledna stále hluboko pod hranicí chřipkové epidemie. Odborníci letos podobný scénář odhadovali a ani v nejbližších týdnech neočekávají, že by se současná situace měla nějak zásadně změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení | Foto: Kateřina Křenová

„V podstatě se dá řídi, že už třetí rok tady cirkuluje stejný virus. To znamená ten typ, který vlastně pochází z té pandemie H1N1 a je logické, že populace už je poměrně hodně promořena, takže já osobně jsem neočekával velkou epidemie. Ale že bude až takto mírná, to jsem nečekal. V podstatě se dá říci, že zatím nějakou velkou epidemii vůbec nevidím,“ řekl šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

V dalších týdnech se podle něj mohou počty nemocných zvýšit, ale rozhodně nepůjde o „žádnou dramatickou epidemii“.

„To by muselo dojít k nějaké mutaci a ta také není zatím příliš na obzoru, takže já si myslím, že letošní sezóna bude velice klidná a bude se čekat na to, jaký virus vlastně přijde na tu sezónu příští,“ uvedl Roman Prymula.

Ota Nehasil, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme