Chřipku od nachlazení odlišuje hlavně vysoká teplota a silná únava

Česko stojí na prahu chřipkové epidemie, varoval hlavní hygienik Vladimír Valenta. S prasečí chřipkou skončilo v posledních dnech v nemocnicích už několik lidí, v sokolovské nemocnici na ni jeden člověk zemřel. Lidé by měli podle lékařů věnovat větší pozornost, zda mají chřipku, nebo jen běžné nachlazení, a tomu přizpůsobit i léčbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos, David Castillo Dominici

Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák upozorňuje, že rozdíl mezi chřipkou a nachlazením není příliš výrazný v projevech nemoci.

„Zpravidla to nepoznáme. První příznaky jsou docela podobné, nicméně vážným signálem, že se jedná velmi pravděpodobně o chřipku a nikoli o běžné nachlazení, je vysoká teplota, často přes 38 stupňů, suchý dráždivý kašel, celková zchvácenost a únava,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozdíl mezi chřipkou a nachlazením i způsoby prevence popsal předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák

Pokud má nemocný teplotu kolem 37 stupňů a silnou rýmu, zpravidla se podle něj o chřipku nejedná.

Nákaze lze předcházet i teď, kdy už hrozí epidemie. „V této době preventivní opatření existují, byť už nejsou tak účinná. Chřipka se přenáší kapénkovou nákazou a je velice obtížné se nákaze vyhnout. Zejména je-li člověk zaměstnaný, dojíždí do práce MHD, kde je riziko nakažení největší,“ říká Šmatlák.

Lidé by podle něj měli častěji jíst ovoce s vyšším obsahem vitaminu C, dostatečně pít a vyhýbat se místům, kde je riziko výskytu nakažených nebo nemocných vyšší.

„Nejúčinnější prevencí proti chřipce je očkování, které by mělo být aplikováno co nejdříve na podzim. V mé ordinaci očkujeme už od prvních zářijových dní. Pacienti, kteří jsou očkovaní, již mnoho let po sobě nikdy netrpí nejenom chřipkou, ale zpravidla ani běžnými nákazami. Existuje něco jako zkřížená imunita a ti lidé jsou daleko odolnější,“ tvrdí šéf Sdružení praktických lékařů.

Chřipka - jak chránit sebe i své okolí | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Martina Spěváčková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme