Čím horší vrásky, tím řidší kosti

Podle vrásek můžeme předpovídat hustotu kostí v přechodu. Nová studie ukazuje, že čím horší vrásky má žena na počátku menopauzy, tím více je ohrožena řídnutím kostí a zlomeninami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrásky, ilustrační obrázek | Foto: Jo Peattie

Studie byla doplňkem probíhající rozsáhlé studie KEEPS (Kronos Early Estrogen Prevention Study), která je zaměřena na hormonální terapii u menopauzálních žen. Zúčastnilo se jí 140 žen z věkové skupiny pozdních čtyřicátnic a časných padesátnic. Všechny přestaly menstruovat během posledních tří let, neužívaly žádnou hormonální léčbu a také neprodělaly žádný omlazovací kosmetický zákrok.

Ženy prošly vyšetřením hustoty kostí pomocí ultrazvuku a rentgenové metody DEXA (Dual Energy X-ray Absorptiometry). U kožních vrásek v obličeji a na krku vědci hodnotili jejich hloubku a umístění, na jejichž základě ženám přiřadili určité skóre. Pevnost kůže na čele a na tvářích změřili pomocí durometru. Porovnání výsledků všech vyšetření odhalilo souvislost mezi stavem kůže a hustotou kostí. Nejřidší kosti měly ženy s nejhoršími vráskami, které v kožních testech dosáhly nejvyššího skóre. Naopak větší pevnost kůže signalizovala hustší kosti.

Tento vztah se projevoval na celé kostře a byl zcela nezávislý na věku, stavbě těla a dalších faktorech, které hustotu kostí ovlivňují. Autoři studie svůj objev vysvětlují tím, že kůže i kosti sdílejí stejný stavební materiál v podobě bílkovin kolagenů. Ty se s věkem mění a přispívají nejen ke změnám vzhledu kůže, ale i kvality kostí.

Zdroj: The Endocrine Society

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme