Čína vyplatí až milionové odměny tomu, kdo nahlásí nebezpečné potraviny

Čínské úřady nabízí vysokou odměnu těm, kteří nahlásí výrobce nebezpečných potravin a léků. Vláda tak bojuje proti pokračujícím skandálům s jedovatými a škodlivými výrobky. Podle většiny Číňanů jsou právě otrávené potraviny a léky jedním z největších problémů v zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňanka s dítětem

Číňanka s dítětem | Foto: Robert Mikoláš

Vyplacená prémie nemá podle agentury Xinhua překročit 300 tisíc juanů, tedy asi 900 tisíc českých korun za jeden případ. Odměnu pak informátorovi vyplatí úřady poté, co ověří pravdivost jeho udání, alespoň to píše ve své zprávě čínský úřad na ochranu potravin a léčiv.

Čína má dlouhodobě problémy s otráveným a nebezpečným jídlem a léky. Nejznámějším je případ z roku 2008, kdy mléko s melaminem zabilo šest dětí a 300 tisíc po jeho vypití onemocnělo.

Případů ale bylo více. Loni při raziích kontroloři z hygieny odhalili stovky restaurací, které používaly recyklovaný olej a uchovávaly ho v nádobách v okolí podniků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína vyhlásila boj jedovatým potravinám, nabízí až milionové odměny těm, kdo je nahlásí

Hormony a jedovatými látkami ošetřená zelenina a ovoce, to jsou pak asi nejčastější případy – objevily se třeba případy jedovatých fazolových klíčků nebo melounů. Známá je i geneticky modifikovaná rýže testovaná na dětech.

Letos už vyšetřují policisté chovatele kuřat, která byla krmena takovým množstvím růstových hormonů, že jejich maso bylo zdraví nebezpečné.

Ve většině případů jde o to, že prodejci, majitelé restaurací nebo zemědělci či chovatelé chtějí rychle zbohatnout a využívají k tomu špinavých metod. Často ale také jedovaté látky používají proto, že netuší, jak nebezpečné mohou být. Jejich produkty jsou po jejich použití větší, rychleji rostou, jsou lesklejší.

Problém má ale samozřejmě dlouholetou historii. V době, kdy byl v Číně hladomor, se lidé živili vším možným, což pokračovalo i v dobách, kdy ekonomika nebyla tak rozvinutá a prioritou bylo davy nakrmit, bez ohledu na to čím. Kvalitu zboží totiž může řešit jen ten, kdo má na to si vybírat, co jíst a nakupovat.

Jiří Chum, Tereza Jelínková, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme