Číňané nakažení HIV a AIDS protestují. Chtějí lepší péči

Číně hrozí epidemie HIV a AIDS, varují odborníci. Počet nakažených v nejlidnatější zemi každoročně dramaticky stoupá. Peking však problém nijak zásadně neřeší. Stovka nakažených Číňanů se proto vydala do hlavního města protestovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Číně je více než 800 tisíc lidí nakažených HIV

V Číně je více než 800 tisíc lidí nakažených HIV | Zdroj: Reuters

Číňané nakaženi HIV nemají údajně v zemi stále dostatečnou zdravotní péči a podporu. Podle jednoho z aktivistů, který se protestů v centru Pekingu účastnil, se o pacienty nakažené během transfuzí stát v podstatě nestará.

Jedinou pomoc, kterou nemocným nabízí, jsou léky na HIV zdarma, nezaplatí ale už drahé léky na podporu imunity. Lidé, kteří nebyli nakaženi vlastní vinou, například při transfuzích, dostávají měsíčně 117 juanů, což je necelých 300 korun.

Demonstranti proto nové vedení Číny žádají o pomoc, své prosby směřují především na budoucího premiéra Li Kche-čchianga. Někteří v něm totiž vidí propagátore boje s AIDS.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hrozící epidemii HIV a AIDS v Číně hovoří zahraniční zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Podle jiných ale může za zhoršení situace v provincii Che-nan, kde se v 90. letech nakazili z vadných krevních transfúzí virem HIV desetitisíce lidí. V té době totiž v oblasti působil na vysokých stranických postech a kauzu údajně pomáhal krýt.

Problémy v práci

V Číně je registrováno okolo 800 tisíc lidí nakažených HIV. Podle odborníků jsou počty ale mnohem vyšší. Množství lidí se totiž nedává testovat, i přesto, že už několik let jsou testy na tuto chorobu v Číně zdarma.

Přiznat se k ní, přináší neskutečné stigma v čínské společnosti. Nakažení mají problémy v práci, ale i při vyšetřeních v nemocnicích - většina oddělení je nechce hospitalizovat ani operovat.

Politici vydávají nejrůznější prohlášení, včetně už zmiňovaného bud. premiéra Li Kche - Čchanga nebo manželky budoucího prezidenta Si Ťin-pchinga. Ta se např. nedávno stala ambasadorkou jednoho z projektů bojujícího se šířením tuberkulózy, HIV a AIDS.

Podle některých je velmi nápomocná, jiní ovšem její angažmá v kampani vidí jen jako sebeprezentaci.

Teprve před dvěma lety Čína zrušila povinné testy na HIV pro všechny cizince přijíždějící do země pracovat nebo studovat.

V zemi prostě stále chybí osvěta a dostatek vzdělávacích projektů, především v oblastech s nejvyšším výskytem nakažených jako jsou jihočínské provincíe - Yunan, Sichuan nebo Guang-xi.

Na jedné straně se tedy čínští vůdci ukazují jako bojovníci proti HIV, na druhé straně ale vedení země zavírá a perzekuuje aktivisty a právníky, kteří obětem nakaženým bez vlastního přičinění pomáhají.

Kateřina Procházková, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme