Čínští lékaři se sjednotili v boji proti rakovině plic

V Čínské lidové republice rakovině plic podlehne každý rok asi 600 tisíc lidí. I proto se roli státu nyní v Číně snaží převzít a nahradit lékaři a další experti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálená cigareta

Zapálená cigareta | Foto: Fotobanka stock.xchng

Mezi příčiny se řadí holdování tabáku. V Číně je totiž nejvíce kuřáků na naší planetě, cigarety si v této zemi zapálí zhruba 350 milionů lidí. Čína je navíc největším světovým výrobcem tabáku, takže jednotliví producenti dlouhodobě lobbují a ovlivňují politiku na centrální i provinční úrovni.

Jde jim o zisk a navíc někteří funkcionáři často argumentovali, že daně z tabáku jsou významným zdrojem příjmů. Jenomže celý problém narostl do takových rozměrů, že především doktoři léčící rakovinová onemocnění už řekli dost a vytvořili Čínskou asociaci pro prevenci a léčbu rakoviny plic. V jejím čele stojí uznávaný odborník Paj Čchun-süe.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rakovině plic v Číně mluvil v Dopoledním Radiožurnálu reportér Robert Mikoláš

Podle Světové zdravotnické organizace bude negativní trend v Číně pokračovat a do roku 2025 má v ČLR dokonce umírat až milion lidí na rakovinu plic ročně. V současnosti této chorobě podlehne na celém světě 1 400 000 lidí.

A právě na to poukazují i čínští lékaři s tím, že zatímco v západních zemích už řadu let běží různé protikuřácké kampaně a stejně tak jsou uplatňována i represivní opatření proti kuřákům, tak Čína v tomto směru pokulhává, či spíše zaostává. Přitom se lze poučit doslova za humny. V Hongkongu, který Číně patří už od roku 1997, tamní zákony vyhánějí kuřáky i z autobusových zastávek či parků.

Asociace chce doktory, kteří léčí rakovinu, pravidelně školit, seznamovat je s nejmodernějšími technologiemi i léčebnými postupy, protože rakovinu je důležité objevit včas. Ročně v ČLR přibývá 700 tisíc nových pacientů s rakovinou plic a dvě třetiny z nich do dvou let umírají právě kvůli pozdní diagnostice.

Nezbytná je i podpora protikuřáckých opatření a zároveň agitace i mezi samotnými kuřáky, je nutné je přesvědčovat, aby se tohoto zlozvyku zbavili, protože jejich úmrtnost je ve srovnání s nekuřáky 23krát vyšší u mužů a 13krát u žen.

Jedině tak se prý smutné statistiky, podle kterých je právě rakovina plic v Číně největším zabijákem ze všech rakovinových onemocnění - na úmrtí se totiž podílí více než jednou pětinou - mohou změnit k lepšímu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme