Člověk v tísni ve Světový den lidských práv upozorňuje na bezpráví v Číně

V některých zemích a regionech lidé dodnes trpí útlakem ze strany vlád nebo nejrůznějších ozbrojených skupin. Upozornit na to má dnešní Světový den lidských práv. Organizace Člověk v tísni při této příležitosti oficiálně protestuje proti útlaku disidentů v Číně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za podněcování k rozvracení státní moci

Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za podněcování k rozvracení státní moci | Foto: public domain, Voice of America

Konkrétní důvod, proč si Člověk v tísni vybral zrovna Čínu, se jmenuje Liou Siao-po. „Tento disident dostal před dvěma lety Nobelovu cenu míru.

Člověk v tísni byl u počátku snahy nominovat ho, potom to převzal Václav Havel a dostalo se to na mezinárodní scénu,“ vysvětluje Marek Svoboda, který má v Člověku v tísni na starost lidská práva.

„Liou Siao-po je jedním ze spoluautorů iniciativy, která se jmenuje Charta 08 a odkazuje na československou Chartu 77. A v současnosti je ve vězení. Takže my chceme každý rok touto iniciativou připomenout, že laureát Nobelovy ceny míru je stále vězněn. A má být ještě devět let,“ dodává Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Odpoledního Radiožurnálu byl Marek Svoboda, ředitel oddělení lidských práv organizace Člověk v tísni

Ti, ke kterým kritika směřují, si ale často připomínky iniciativ vůbec nepřevezmou. „V čínském případě je nejobvyklejší odpovědí žádná odpověď. Naším cílem je ale spíš vyslat nějaký vzkaz, v tomto případě právě to, že Liou Siao-po zůstává ve vězení,“ říká Svoboda a pokračuje:

„Neděláme si iluze, že naše protesty či připomínky změní situaci v Číně. Na druhé straně z našeho úhlu není třeba vždy vidět, že samotné čínské vedení si uvědomuje, že jejich situace je složitá. Pokud jde o nějaký dlouhodobý horizont v Číně, já jsem vlastně docela optimista. Myslím si, že se bude muset aspoň částečně liberalizovat.“

Další země, kde v současnosti dochází k rozsáhlému porušování lidských práv, je třeba Sýrie. Tam kvůli občanské válce mnoho lidí nemá zajištěné ani nejzákladnější právo, právo na život.

„Za zmínku ale rozhodně stojí také Rusko. To po demonstracích na začátku roku přijalo několik zákonů, které velmi tvrdě jdou po protestech, po neziskovém sektoru. Je to jeden z nejkomplexnějších bičů na kritické hlasy, který v poslední době vznikl. A hrozí, že to mohou převzít i jiné státy,“ upozorňuje Marek Svoboda.

Jan Prokeš, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme