Co si autista myslí o královně

Nová studie ukazuje, jak mozek autistů vnímá svého majitele a jiné lidi - například britskou královnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta na desetilibrové bankovce

Britská královna Alžběta na desetilibrové bankovce | Foto: Fotobanka stock.xchng

Pokud člověk uvažuje o sobě samém, v jeho mozku se zaktivuje oblast, kterou vědci označují jako ventrální mediální prefrontální kortex (VMPFC). Vědce z Výzkumného centra autismu na Cambridgeské univerzitě zajímalo, jestli se bude aktivita této části mozku lišit u zdravých lidí a osob postižených autismem. Autismus byl dříve považován za extrémní egocentrismus, ale nové studie ukazují, že autisté mají spíš narušené vnímání sama sebe.

Vědci dali dohromady skupinu 66 lidí, z nichž polovinu tvořili autisté. Lidem pokládali jednoduché otázky, které se týkaly názorů, osobních zálib či fyzických charakteristik. Aktivitu jejich mozků přitom sledovali pomocí funkční magnetické rezonance (MRI). Jak se dalo čekat, u zdravých lidí byl ventrální mediální prefrontální kortex aktivnější tehdy, když se otázky přímo týkaly dotazovaných osob, a méně aktivní v případě, kdy směřovaly k jiným osobám - například britské královně. V případě autistů se ale žádný rozdíl neprojevil a jejich mozek na sebereflexi reagoval zcela stejně jako na úvahy o královně.

Autoři studie říkají, že v některých sociálních situacích je důležité vidět podobnost nebo naopak odlišnost mezi sebou a jinými osobami. Objev, že autisté mají tuto schopnost sníženou, dobře vysvětluje jejich sociální těžkosti.

Zdroj: University of Cambridge, Autism Research Centre

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme