Čtyřicátníkům rychle odumírají mozkové buňky, potvrdili britští vědci

Funkce mozku se může výrazně zhoršovat už od 45 let věku. Podle BBC to vyplývá ze studie zveřejněné v odborném časopise British Medical Journal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek

Mozek | Foto: Ústřední vojenská nemocnice

Odborníci z University College London let sledovali sedm tisíc lidí ve věku od 45-70 let. Zajímali se, jak jim funguje paměť, jakou mají slovní zásobu nebo jak jsou schopni pochopit různé věci. Zjistili, že u věkové kategorie 45-49 let se funkce mozku zhoršuje o 3,6 procenta.

Podle šéfa neurologické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole Martina Bojara studie doložila to, co bylo už známo z menších studií. Zdůraznil, že v menší míře se zhoršování funkce mozku týká i třicátníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak předejít zhoršení funkce mozku vysvětloval na Rádiu Česko šéf neurologické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole Martin Bojar

„Mozkových buněk ubývá dokonce už po dvacítce, záleží hlavně na životním stylu. Rizikovými faktory jsou kouření, alkohol, vysoká hmotnost a nedostatek spánku,“ potvrdil Bojar.

Prvními varovnými známkami může být horší výbavnost některých věcí, slabší koncentrace a problémy při zapamatování některých údajů.

„Člověk má potíže při zapamatování více než pěti čísel, nevzpomene si na číslo druhého nebo třetího mobilu. To, co věděl před půlhodinou, si už obtížně vybavuje. V pokročilejším stadiu pak dochází k tomu, že člověk začne bloudit i tam, kde se dříve vyznal,“ popsal Martin Bojar.

Hrajte Scrabble

Člověk ovšem může mozek trénovat, snažit se, aby se mozkové buňky regenerovaly nebo alespoň neodumíraly tak rychle. Jde o proces neurogeneze. Jednou z nejlepších prevencí je duševní, tělesná a společenská aktivita.

„Mezi metody takzvaného kognitivního tréninku patří třeba hra Scrabble. Člověk, který hraje jakékoli strategické hry, třeba i poker nebo jiné karty nebo na druhé straně zpívá, tančí, účastní se klubových aktivit, dělá pro svoji mentální aktivitu daleko víc než ten, kdo polyká dvakrát denně nějakou tabletku,“ řekl Bojar.

„Náš mozek stárne mimo jiné podle toho jak jíme, pijeme a také jak spíme a jak se hýbeme. Pokud je člověk obézní, daleko víc riskuje, že jeho paměť začne klopýtat mnohem dřív než u lidí, kteří jsou čipernější,“ dodal šéf neurologické kliniky v nemocnici v Motole.

Igor Maňour, Helena Berková, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme