Cukrovkou trpí v České republice kromě dospělých i téměř tři tisíce dětí

Počet dětí trpících cukrovkou se za posledních dvacet let zvýšil v Česku i okolních zemích dvaapůlkrát. Lékaři přesné příčiny nárůstu nedokážou jednoznačně určit. Prevence v případě prvního typu diabetu totiž nemusí mít význam. Světový den cukrovky si připomínáme právě dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření hladiny cukru v krvi (ilustrační foto)

Měření hladiny cukru v krvi (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Vypila jsem třeba tři litry za den a zhubla jsem za pár měsíců asi 12 kilo. Ale v tu dobu jsem hodně cvičila, takže jsem si myslela, že to je z toho cvičení, že hodně piji a hubnu,“ říká sedmnáctiletá Natalie Čadeni.

Příznaky cukrovky by dívka z Brna lehce přehlédla. Podezření, že trpí onemocněním, které ji doživotně bude řídit denní rytmus, pojala až její ženská lékařka, když za ní Natálie přišla s gynekologickými problémy. Její pediatr diagnózu potvrdil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémy s diabetem se zajímala redaktorka Zuzana Plíšková

„Nejhorší na tom bylo, že jsem si musela píchat inzulín, protože jsem měla panické obavy z jehel. Byla jsem z toho pár dnů mimo, ale pak už to vlastně s jehlami bylo dobré,“ doplňuje Čadeni.

„Bylo to dítě, které pojídalo, když mělo chuť. K televizi oříšky, támhle něco... Takže jsme spíš měli problém, že tohle bude třeba problém. Že si jídlo bude muset hlídat a nebude si moct vzít, kdy chce a co chce,“ popisuje Jarmila, z čeho měla jako matka diabetičky obavu.

Odměřovat si pečlivě sacharidové přílohy, jíst pravidelně a píchat si inzulín ale už rok zvládá její dcera bez problémů. Bát se o dceru ale nepřestává. „Jsou tam nějaké obavy, když je někde pryč, tak máte strach, aby to odhadla, aby nezapomněla. Nebo když nevolá, tak já už vidím ty nejhorší scénáře, co se mohlo stát,“ doplňuje Jarmila.

Děti nejčastěji trápí cukrovka prvního typu. Nejde o civilizační onemocnění, které by provázela obezita nebo zvýšený krevní tlak. Na druhé straně jen těžko mu lze zabránit prevencí, říká dětský diabetolog Zdeněk Šumník.

„U konkrétního dítěte jsme schopni zjistit to, jestli v následujících letech onemocní diabetem, nebo ne. Ale co se prevence týče, v současné době bohužel nemůžeme rodičům, kteří mají více dětí a jedno z nich má diabetes, říct, že pokud budou dělat to či ono, že jejich druhé dítě diabetem neonemocní,“ vysvětluje Šumník.

Druhým typem je takzvaná stařecká cukrovka. Té je i přes dědičné předpoklady naopak možné předejít. A to především pravidelným pohybem a udržováním normální tělesné hmotnosti.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme