Dělej správná rozhodnutí, vyzývá Aliance žen s rakovinou prsu a zve na plaveckou štafetu

V bazénech napříč Českou republikou se bude bojovat proti rakovině prsu. V několika městech se lidé mohou zapojit do speciální plavecké štafety nazvané Plaveme prsa, kterou uspořádala Aliance žen s rakovinou prsu. Kampaň podporuje nemocné a upozorňuje ženy na včasnou prevenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavecký bazén | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Může přijít každý, kdo má chuť. Můžou plavat stylem, jaký umí. Máme prezenční listinu, takže víme, kolik kilometrů nebo metrů se za ty dvě hodiny zaplave,“ říká Marie Adamusová, která na akci dohlíží v Třinci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O akci Plaveme prsa se zajímala reportérka Kateřina Daňková

Nepříjemnou diagnózu si každoročně vyslechne přes sedm tisíc žen. Řada z nich už ale přichází pozdě.

Prevence je přitom důležitá a ženy by v případě jakéhokoli podezření neměly otálet s návštěvou odborného lékaře.

„Na to vyšetření je třeba jít, ať se bojím nebo nebojím,“ upozorňuje zdravotnice z Ostravy, která se s nemocí setkala v rodině.

Akce Plaveme prsa 2012 je součástí kampaně ke Dni zdravých prsou, který bude 15. října. Jeho program zahrnuje kromě sportovních i kulturních událostí a osvětové přednášky.

„Například ženy z pražské organizace Mamma Help uspořádaly pochod pro zdraví. V Londýně jsou na podporu kampaně ke Dni zdravých prsou nasvícené památky růžově, neb růžová barva je právě symbolem boje proti rakovině,“ říká Táňa Pikartová z Alaince žen s rakovinou prsu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Táňa Pikartová z Alaince žen s rakovinou prsu byla hostem ve vysílání Radiožurnálu

S nádorem už v Česku úspěšně bojovalo téměř 70 000 pacientek.

„Rakovinu prsu měla moje babička, takže jsem v obraze, jak to probíhá a jak to je hnusné,“ popisuje své zkušenosti jedna z žen.

„Samozřejmě já se taky obávám a snažím se chodit na pravidelné kontroly. To je jediné, co můžu pro to udělat,“ říká další z oslovených.

Prevence ovšem neobnáší jen lékařská vyšetření.

„Například Europa Donna, Evropská koalice žen s rakovinou prsu píše, že podle současných výzkumů a studií nadváha a nedostatek pohybu se podílejí z 25 až 35 procent na vzniku rakoviny prsu," podotýká Táňa Pikartová z Aliance žen s rakovinou prsu.

Dodává, že tělesná aktivita a zdravý životní styl tedy mají vliv na zdravá prsa.

Kateřina Daňková, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme