Den dárců kostní dřeně je poděkováním i výzvou

Na třetí zářijovou sobotu připadá Den dárců kostní dřeně. V Česku jsou registry dva, dohromady evidují 70 tisíc lidí. Každý z nich dává naději na záchranu života nemocným s poruchami krvetvorby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biopsie kostní dřeně | Foto: Chad J. McNeeley, U.S. Navy, public domain, Navy News Service

„Na prvního dárce jsem čekal dva měsíce, ten ale odpadl. Pak byl další, který také odpadl, až třetí vyšel. Celkově jsem čekal 6 měsíců,“ popsal 26letý Petr. Transplantace kostní dřeně mu před časem zachránila život, léčil se s akutní myeloidní leukémií.

V České republice funguje od roku 1992 Český národní registr dárců dřeně založený hematologem Vladimírem Kozou. A paralelně také Český registr dárců krvetvorných buněk, který vznikl v roce 1991 v pražském IKEMu.

Přehrát

00:00 / 00:00

K celosvětové tradici Dne dárců kostní dřeně se připojilo i Česko, informuje Eva Rajlichová

Pravidla pro dárcovství jsou přísná, snížila se například hranice pro vyřazení dárců z 60 na 55 let. Ideální dárce krvetvorných buněk je zdravý mladý člověk ve věku od 18 do 35 let.

Neměl by se s ničím léčit ani trvale brát léky. V posledních letech přibývá také nepříbuzenských transplantací.

„Rodiny mají méně dětí. A pokud už jich mají více, tak je to často s různými partnery. Čili pravděpodobnost shody mezi pacientem a dárcem v rodině je čím dál nižší,“ konstatuje Michaela Mužíková z Ústavu hematologie a krevní transfuze.

V registrech kostní dřeně také výrazně chybí zástupci menšin. Pro lidi s poruchou krvetvorby, kteří jsou původem jiné národnosti, tak lékaři hledají dárce obtížněji.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme