Den potravin varuje: Evropa jídlo vyhazuje, zatímco Afrika hladoví

Třetina všech potravin skončí v odpadkovém koši. Toto alarmující číslo zveřejnil Světový potravinový fond u příležitosti dnešního Dne potravin, který vyhlásila Organizace spojených národů. Už třetí desetiletí tak upozorňuje na fakt, že kvůli chudobě hladoví na světě příliš mnoho lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladomor (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Vysoké a stále kolísající ceny potravin jsou jednou z hlavních příčin současného hladomoru v Východní Africe. V rámci Světového dne potravin upozorňuje nejen na stoupající počet hladovějících dětí v Africe také humanitární organizace Magna – Děti v tísni.

„Situace v východní Africe je katastrofální nejen co se týče toho hladomoru jako takového, ale i některých průvodních jevů,“ vysvětluje Michal Borec z humanitární organizace Magna – Děti v tísni a dodává:

„Vzniklá situace je hlavně z toho důvodu, že ve východní Africe velmi dlouho přetrvávaly velké a extrémní změny podnebí, jejichž důsledkem je především zlikvidované zemědělství, extrémní sucho střídající se s přívalovými dešti, uhynulý dobytek. A tato situace vlastně vedla k tomu, že ceny potravin ve východní Africe stále rostly a dokonce ještě stále rostou.“

Půl milionu dětí v ohrožení života

Potraviny se tak stávají pro místní obyvatelstvo nedostupné. Chronickou podvýživou trpí ve východní Africe téměř dva miliony dětí, z čehož půl milionu trpí takzvanou akutní podvýživou, která je přímo život ohrožující.

Organizace Magna – Děti v tísni má v současnosti v terénu přes 350 pracovníků, kteří poskytují zdravotní a sociální pomoc dětem a jejich rodinám v nouzi v 53 projektech ve světě. Už několik let působí například v Keni, kde poskytuje zdravotnickou a nutriční pomoc. Jejím cílem je výrazně snížit výskyt těžké podvýživy zejména u dětí a u žen.

Magna pracuje v terénu

„Podstatou je spolupráce s místními nemocnicemi a zároveň zřizování speciálních nutričních stanic, které jsou v terénu,“ vysvětluje princip práce na místě Michal Borec.

Pracovníci Magny tak v terénu odchytávají podvyživené děti a v závislosti na jejich aktuálním zdravotním stavu rozhodují o konkrétní pomoci. Pokud je třeba dítě hospitalizovat, dostanou ho do spolupracující nemocnice a je mu poskytnuta pomoc tak, aby se mu zachránil život. Pokud není hospitalizace nutná, řeší se případ ambulantně v terénních nutričních stanicích

Letos v červenci vyhlásila humanitární organizace Magna –Děti v tísni veřejnou sbírku ‚Hlad v Africe‘.

Sbírka Hlad v Africe
MAGNA DĚTI V TÍSNI o.p.s.
121 100 49 97/5500 Raiffeisen bank

Michal Borec dodává, že navzdory ekonomické krizi mají ještě stále lidé srdce otevřené pro ostatní, kteří žijí v tíživějších podmínkách než oni sami.

Více informací je dostupných na webových stránkách organizace Magna – Děti v tísni.

Evropa potraviny vyhazuje

Zatímco Afriku sužuje nedostatek potravin, Evropa řeší opačný problém. Stále více nezkonzumovaných potravin končí v koši na odpadky. Šokující čísla přicházejí i od našich západních sousedů. Zatímco půl milionu dětí v Německu trpí každý den hladem, v popelnici skončí každoročně 20 milionů tun potravin.

Ministryně zemědělství Aignerová kritizuje rostoucí haldy potravin, které končí na smetišti, zatímco půl milionu německých dětí nemá pravidelnou stravu. Počet vyhozených potravin v Evropě narůstá.

Průzkum ukázal, že 58% Němců vyhazuje potraviny naprosto pravidelně, nejčastěji z důvodu prošlé lhůty konzumace.

Podle ministryně je třeba přehodnotit naše návyky. Německé humanitární organizace také upozorňují na nebezpečí, které v sobě skrývá tlak na pěstování plodin pro výrobu biopaliv v zemích třetího světa.

Klára Stejskalová, Kamila Drtilová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme