Děti krmené pouze mateřským mlékem jsou zdravější, ukázala americká studie

Děti krmené do šesti měsíců věku pouze mateřským mlékem bývají méně nemocné. Ukazuje to nová americká studie, na kterou upozornili lékaři při Českém týdnu kojení. Vědci v ní zkoumali vliv výživy u dětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojení

Kojení | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Zjištění zámořských odborníků na tiskové konferenci prezentovala Eva Kudlová z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Děti, které byly déle výlučně kojené, to znamená bez přídavku náhrad mateřského mléka, měly nižší výskyt zánětů hrdla, zánětů středního ucha a méně často byly nastydlé,“ uvedla Kudlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děti kojené pouze mateřským mlékem jsou podle vědců zdravější. Závěry americká studie přiblížila Iveta Vávrová

Tohle si vyzkoušela i Hana Strejčková, která svou rok a půl starou dceru zatím neodstavila a ta ještě nebyla nemocná.

„Myslím si, že je to kojením. Nedržíme ji ve sterilním prostředí, nevyhýbáme se dětským kolektivům, kde je nemocnost. Má staršího sourozence, který je školou povinný, a zatím nebyla nemocná,“ potvrzuje Hana Strejčková.

Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit dítě jenom mateřským mlékem nejméně půl roku a pak pokračovat do jeho dvou let. To ale v Česku vydrží jen sedm procent žen. Hana Strejčková svoji holčičku v kojení neomezuje.

„Už dá přednost i tomu, že si dá raději bramborovou kaši s řízkem. Máme vysoký podíl zeleniny a ovoce a kojím hlavně v souvislosti s uspáváním,“ dodavá matka.

Kojení zvyšuje i inteligenci dětí

Mateřské mléko má vliv nejen na imunitu dítěte, ale podle vedoucí lékařky Národního laktačního centra při pražské Thomayerově nemocnici Anny Mydlilové chrání dítě před obezitou, rakovinou a dokonce zvyšuje IQ dítěte.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu kojení pro zdraví dítěte mluvila Anna Mydlilová z Národního laktačního centra

„Bylo prokázáno, že IQ u dětí kojených se zvyšuje zhruba o šest až osm bodů, a neprojevuje se to jenom právě v době dětství. Úplně nejnovější studie z roku 2015 ukázala, že se to uplatňuje i ve 30 letech, to znamená lepší učení,“ upozornila lékařka.

Ženy, které mají potíže s kojením, se mohou se o pomoc obrátit na laktační poradkyně. Jejich seznam je na webu Národní laktační ligy.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme