Dětí s obezitou v Česku ubývá. Častěji se ale objevuje podvýživa

Dětí s nadváhou a obezitou poprvé od 50. let ubývá. Zjistil to Endokrinologický ústav ve svém výzkumu. Zatímco v roce 2001 trpělo nadváhou zhruba 17 procent sedmiletých dětí, v roce 2010 už to bylo kolem 14 procent a pokles dále pokračuje, tvrdí vědci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: FreeDigitalPhotos.net

Podle vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlé získávají děti špatné stravovací návyky především v rodině. To potvrzuje také nutriční poradkyně Dita Urbánková.

„Rodiče velice neradi slyší jednu věc, kterou jim člověk zdůrazňuje, a chovají se spíš pštrosi strkající hlavu do písku. Je třeba si uvědomit, že dítě samo nenakupuje, samo nevaří, takže to jak vypadá, je vždy z 99 procent na straně rodičů,“ vysvětluje Urbánková.

Podle ní je také problém v tom, že se děti nestravují společně s rodiči a jí ve spěchu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle vedoucí Centra podpory veřejného zdraví získávají děti špatné stravovací návyky v rodině.

„Nestíhají vnímat to jídlo, nevychutnají si ho, neposlouchají svoje tělo, jestli už má dost. A hlavně přetrvávající návyk, že se musí dojíst vše, co je na talíři. Já vždy říkám, že se dojídat nemusí a je potřeba děti tohle učit.“

Podle vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlé děti od zdravé svačiny většinou odrazuje výsměch spolužáků. Situace se prý ale přesto zlepšuje.

„Pět porcí ovoce a zeleniny denně a dvakrát až třikrát týdně ryby. Řekla bych, že stále více lidí dokáže zařazovat tato jednoduchá poselství do svého jídelníčku," potvrzuje Nejedlá.

Moderní děti sedí doma u počítače nebo televize a málo sportují, i to se řadí mezi hlavní faktory, které vedou k obezitě. „Děti čím dál míň samovolně vyhledávají pohyb, začíná to být pro ně spíš trest než odměna. Ale nedají se všichni házet do jednoho pytle,“ popisuje nutriční poradkyně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dětí s obezitou v Česku ubývá, podle nutriční poradkyně Dity Urbánkové ale děti čím dál méně vyhledávají pohyb

Současně přibývá dětí s podvýživou. „Matky, které třeba nedostávají pravidelně výživné, nemají na to, aby dětem zajistily kvalitní stravu. Narůstá počet dětí, které jsou až absolutně podvyživené,“ popisuje výsledky vlastního průzkumu ve školách nutriční specialistka Kateřina Cajthamlová.

Zároveň dívky v pubertálním věku jsou dnes štíhlejší než například v 50. letech. Podle Dity Urbánkové se na tom částečně podepisuje mnoho vlivů, jako je jiný kult krásy, rozmach alternativních způsobů stravování i poruchy příjmu potravy.

„Ze své praxe shledávám hlavní dvě příčiny. Internet a média, co si tam děvčata přečtou, a vliv rodičů. Každá má potřebu být dokonalá a rady, které na internetu najdou, často vedou k problémům. A pak jakékoliv narážky ze strany rodičů, třeba otců na vzhled děvčat.“

Přitom u dospělých Čechů je bilance úplně jiná. V roce 2013 bylo Česko podle Světové zdravotnické organizace dokonce na prvním místě žebříčku obezity v rámci celé Evropy.

Dnes je sice na čtvrtém místě, obézní je ale podle organizace zhruba každý třetí dospělý Čech. Nadváhou u nás trpí sedmdesát procent mužů a více než polovina žen.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme