Dnes je světový den lupénky. V Česku jí trpí až 250 tisíc lidí, mnozí se neléčí

Asi 250 tisíc lidí v Česku trpí lupénkou. Choroba není nakažlivá, jde o poruchu imunity, kterou může vyvolat třeba stres nebo prodělaná nemoc. Podle odhadů kožních lékařů se s ní ale někteří lidé vůbec neléčí. Upozorňují na to při Světovém dnu lupénky. V současnosti je nejúčinnější biologická léčba, která stojí zhruba čtvrt milionu korun ročně a nárok na ni mají jen pacienti s nejvážnějšími projevy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lupénka | Foto: zdroj: Flickr, CC BY-NC 2.0, Bhopal Medical Appeal

Měsíčně vyjde biologická léčba na 20 tisíc korun. Pojišťovny ji platí pouze pacientům, u kterých klasická léčba selže. V Česku je to zhruba 1500 pacientů.

Přesto pojišťovny dávají na takovou péči rok od roku více peněz a roste i počet lidí, kterým pojišťovny takovou péči zaplatí. „Počet pacientů, kteří jsou těmito moderními přípravky léčeni, se za poslední tři roky zvýšil o 25 procent a průměrné roční náklady na každého z nich se pohybují kolem hranice 270 tisíc korun,“ říká za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu Oldřich Tichý.

Pracoviště na léčbu lupénky

V Česku je 18 specializovaných pracovišť na léčbu lupénky. Například Nemocnice Na Bulovce při Světovém dnu lupénky nabídne v pondělí všem pacientům odborné konzultace.

„Otevřeme v pondělí dvě ambulance. Po celý den od 9 do 15 hodin si mohou pacienti nechat poradit, zda je jejich lupénka léčena správně nebo zda bychom jim mohli pomoci například světloléčbou,“ popisuje přednostka kožní kliniky Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová

Blanka Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme