Do vln chladného Severního moře se vrhnou otužilci v belgickém přístavu Oostende

Říkají si lední medvědi, ale přitom nenosí bílý kožich. Na pláži v belgickém přístavu Oostende se dnes schází několik tisíc otužilců, aby vyzkoušeli, jak studené je po Novém roce Severní moře. Vrhnou se do jeho vln a naplní tak letitou tradici lednových koupelí v jeho vodách. Redaktor Radiožurnálu Pavel Novák byl u toho, když se party odvážlivců ponořily do mořského příboje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledové vody Severního moře

Ledové vody Severního moře | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na pláži poskakovali lidé zabalení v županech, v kostýmech králíků, hasičů, mimozemšťanů a dokonce i Vikingů. Někteří měli na sobě mexická sombrera a další dokonce masky jako na karneval v Riu. Tvářili se, že je venku nejméně 25 nad nulou, a ne, že skoro mrzne.

„Jednou jsem řekla, že to udělám, že to zkusím. To potom přece musíte dodržet slovo. Tak jsem tady. Ano, bojím se, ale vždycky jsem to chtěla alespoň jednou v životě zkusit. Tak to dnes udělám,“ říká Julie.

Přehrát

00:00 / 00:00

S otužilci v Oostende natáčel redaktor ČRo Pavel Novák

Když byli všichni na pláži rytmickou hudbou a cvičením dost rozehřátí, vrhli se do vody. Měla tři až čtyři stupně. Někteří vylézali po pár vteřinách a jiní stáli ve vodě a cákali po sobě, jakoby se nechumelilo. Ale ono doopravdy sněžilo.

Podle Jordiho byla voda lepší, než čekal. Tělo je teď očištěné a připravené na další rok plný dobrého jídla, pití a sportování.

„Dokázali jsme to. Já jsem to dokázala. Byl to opravdu extrémní zážitek. Bylo to prostě skvělé. Bylo to dobré,“ prohlašuje Julie.

Ona i její přítel Antony měli už zase na hlavách čepice a tetelili se ve svetrech a zimních bundách. V rukách měli kelímky, ze kterých se kouřilo. Zahřívali se irskou kávou. Ve městě si prý ještě dají Jenever, tedy horký čokoládový likér, a potom hlavně belgické pivo, protože to je na rozehřátí nejlepší.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme