Do vln chladného Severního moře se vrhnou otužilci v belgickém přístavu Oostende

Říkají si lední medvědi, ale přitom nenosí bílý kožich. Na pláži v belgickém přístavu Oostende se dnes schází několik tisíc otužilců, aby vyzkoušeli, jak studené je po Novém roce Severní moře. Vrhnou se do jeho vln a naplní tak letitou tradici lednových koupelí v jeho vodách. Redaktor Radiožurnálu Pavel Novák byl u toho, když se party odvážlivců ponořily do mořského příboje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledové vody Severního moře | Foto: Pavel Novák

Na pláži poskakovali lidé zabalení v županech, v kostýmech králíků, hasičů, mimozemšťanů a dokonce i Vikingů. Někteří měli na sobě mexická sombrera a další dokonce masky jako na karneval v Riu. Tvářili se, že je venku nejméně 25 nad nulou, a ne, že skoro mrzne.

„Jednou jsem řekla, že to udělám, že to zkusím. To potom přece musíte dodržet slovo. Tak jsem tady. Ano, bojím se, ale vždycky jsem to chtěla alespoň jednou v životě zkusit. Tak to dnes udělám,“ říká Julie.

Přehrát

00:00 / 00:00

S otužilci v Oostende natáčel redaktor ČRo Pavel Novák

Když byli všichni na pláži rytmickou hudbou a cvičením dost rozehřátí, vrhli se do vody. Měla tři až čtyři stupně. Někteří vylézali po pár vteřinách a jiní stáli ve vodě a cákali po sobě, jakoby se nechumelilo. Ale ono doopravdy sněžilo.

Podle Jordiho byla voda lepší, než čekal. Tělo je teď očištěné a připravené na další rok plný dobrého jídla, pití a sportování.

„Dokázali jsme to. Já jsem to dokázala. Byl to opravdu extrémní zážitek. Bylo to prostě skvělé. Bylo to dobré,“ prohlašuje Julie.

Ona i její přítel Antony měli už zase na hlavách čepice a tetelili se ve svetrech a zimních bundách. V rukách měli kelímky, ze kterých se kouřilo. Zahřívali se irskou kávou. Ve městě si prý ještě dají Jenever, tedy horký čokoládový likér, a potom hlavně belgické pivo, protože to je na rozehřátí nejlepší.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme