Dobře léčený pacient s HIV může žít až 42 let

Už 34 milionům lidí ve světě koluje v krvi virus HIV, který způsobuje AIDS. Je to víc než kdy dřív. Podle dnes zveřejněné výroční zprávy Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS to ale souvisí především s tím, že díky lepší dostupnosti léků umírá v poslední době na nemoc méně nakažených.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus HIV pod elektronovým mikroskopem

Virus HIV pod elektronovým mikroskopem | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Každým rokem přibývají nové kvalitnější léky, které mají méně nežádoucích účinků a horší přístupnost ke vzniku rezistence.

„To jsou úžasné změny, které jsou od roku 1988, kdy se objevil první lék Zidovudin, nic jiného jsme neměli. V současné době je to úžasný pokrok,“ říká vedoucí AIDS Centra Fakultní nemocnice Na Bulovce Marie Staňková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o druhé byla vedoucí AIDS Centra FN Na Bulovce Marie Staňková a ředitel neziskové organizace Magna Děti v tísni Martin Bandžák

Život pacientů s HIV infekcí se s novými léky významně prodlužuje. Ve stádiu AIDS je prodloužení daleko nižší.

Prognostici Světové zdravotnické organizace udávají, že jestliže je pacient s HIV zachycen v prvním stádiu, bude dobře spolupracovat a bude dobře léčen, tak doba přežití může být až 42 let.

Do konce září přibylo v Česku 114 nakažených virem HIV. Pro lékaře to je poměrně dost vysoký počet. Dříve bylo kolem 50 nově infikovaných, teď je to dvojnásobek. Loni přibylo 124 nakažených.

Lidi se nebojí HIV infekce, oni klidně žijí rizikovým sexuálním životem. A jestli selhávají preventivní programy nebo si myslí, že je tolika léků, tak je toto vyřešeno, to já nevím. Lidé si neuvědomují, že léky mají celou řadu závažných vedlejších účinků, které poškozují organismus a nemusí být pro toho pacienta vždy vhodné,“ dodává Marie Staňková.

Podle výroční zprávy OSN se od roku 1995 podařilo v rozvojových zemích zabránit úmrtí asi 2,5 milionu lidí. V loňském roce kvůli získanému selhání imunity zemřelo více než 1,7 milionu osob, což představuje výrazný pokles oproti 2,25 milionům lidí, kteří na nemoc umírali ještě před několika lety.

Mezi nejčastější příčiny nakažení stále převažuje nechráněný pohlavní styk - 60 procent je homosexuálním způsobem, 30 procent heterosexuálním. Mezi nemocnými výrazně převládají muži, ženy tvoří pětinu nemocných.

Zatímco českým pacientům se dostává nejlepší péče s nejnovějšími léky, v rozvojových zemích se léčba ještě ke všem pacientům nedostává. Problémem nemocných v Africe byla dlouho vysoká cena léků.

„Cena není ani tak hlavní, hlavní je přístup k léčbě, problém je se slabou infrastrukturou. Pacienti mají strašně daleko k léčbě. Nemocnice nebo zdravotní centra se nacházejí daleko od jejich domovů,“ říká Martin Bandžák, ředitel neziskové organizace Magna Děti v tísni, která se zabývá humanitární a rozvojovou pomocí, tedy i pomocí nemocným AIDS v Kambodži, Keni, Vietnamu, Kongu a Nikaragui.

Naďa Bělovská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme