Drunkorexie: studentský recept na problémy

Nadměrná konzumace alkoholu + porucha příjmu potravy = velký problém. Vědci pro něj razí termín drunkorexie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkoholismus, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Garann Rose Means

Slovo drunkorexie vzniklo složením anglického výrazu „drunk“ pro opilost a slova anorexie, které označuje nemoc spojenou s odmítáním potravy. Drunkorektik silně omezuje příjem potravy, ale zároveň pije velká množství alkoholu. Souvislost mezi nadměrnou konzumací alkoholických nápojů a poruchami příjmu potravy zkoumala Victoria Osbornová z Missourijské univerzity. Zjistila, že 16 % studentů, kteří omezují příjem kalorií z jídla, to dělají proto, aby mohli pít alkohol. Mezi těmito studenty bylo třikrát víc žen než mužů. Není proto překvapivé, že hlavní motivací drunkorektiků je snaha pít alkohol, ale vyhnout se přibírání na váze. Dalšími důvody pro hladovění byla rychlejší intoxikace alkoholem nebo prozaická snaha ušetřit peníze na nákup alkoholu.

Drunkorexii považuje Victoria Osbornová za velmi rizikové chování, které za sebou zanechává dlouhodobé zdravotní následky. Nedostatek živin pro mozek spolu se záplavou alkoholu vyvolává poruchy soustředění a kognitivní problémy. Logické je i zvýšené riziko závažnějších poruch příjmu potravy a závislosti na alkoholu.

Podle Osbornové jsou však drunkorektici také více ohroženi násilím, rizikovým sexuálním chováním, otravou alkoholem, užíváním návykových látek a rozvojem chronických onemocnění v pozdějším životě.

Zdroj: University of Missouri

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme