Dyslektici hůře odfiltrují šum

Dyslexii může vyvolávat neschopnost odfiltrovat informační šum z okolí. Nedávno formulovanou teorii podpořily výsledky nové studie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí čtenáři, ilustrační foto | Foto: stock exchange, José A. Warletta

Nejčastější poruchou učení je dyslexie, která se projevuje obtížemi při čtení. Udává se, že nějakým stupněm obtíží při čtení trpí přibližně 5 až 17,5 % populace. Dyslexie je většinou dědičná, ale přesnou příčinu poruchy dosud neznáme. K těm nověji navrhovaným patří to, že ji přinejmenším částečně způsobuje neschopnost odfiltrovat hluk a nevýznamné vizuální informace z okolí. Tento šum pak má za následek nepřesnou interpretaci slov a fonémů.

Tuto teorii nyní prověřovali psychologové z Jihokalifornské univerzity a Státní ohijské univerzity. Téměř vždy, když se pokoušíme soustředit na nějaký úkol, je naše pozornost rozptylována vizuálními i sluchovými informacemi z okolí. Psychologové proto dospělé lidi s poruchou čtení a normální čtenáře nechali číst v různých podmínkách. Výsledky ukázaly, že výkon dyslektiků se podstatně zhorší, pokud je v okolí silný hluk.

Zdroj: PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme