Dyslektici hůře odfiltrují šum

Dyslexii může vyvolávat neschopnost odfiltrovat informační šum z okolí. Nedávno formulovanou teorii podpořily výsledky nové studie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí čtenáři, ilustrační foto

Mladí čtenáři, ilustrační foto | Foto: stock exchange, José A. Warletta

Nejčastější poruchou učení je dyslexie, která se projevuje obtížemi při čtení. Udává se, že nějakým stupněm obtíží při čtení trpí přibližně 5 až 17,5 % populace. Dyslexie je většinou dědičná, ale přesnou příčinu poruchy dosud neznáme. K těm nověji navrhovaným patří to, že ji přinejmenším částečně způsobuje neschopnost odfiltrovat hluk a nevýznamné vizuální informace z okolí. Tento šum pak má za následek nepřesnou interpretaci slov a fonémů.

Tuto teorii nyní prověřovali psychologové z Jihokalifornské univerzity a Státní ohijské univerzity. Téměř vždy, když se pokoušíme soustředit na nějaký úkol, je naše pozornost rozptylována vizuálními i sluchovými informacemi z okolí. Psychologové proto dospělé lidi s poruchou čtení a normální čtenáře nechali číst v různých podmínkách. Výsledky ukázaly, že výkon dyslektiků se podstatně zhorší, pokud je v okolí silný hluk.

Zdroj: PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme