Elektronické cigarety jsou menším zlem, zdravé ale nejsou, varují odborníci

Na dnešek připadá Světový den vapingu, tedy kouření elektronických cigaret, které řada jejich uživatelů považuje za zdravější než klasické kuřivo. Odborníci ale varují, že jde jen o menší zlo, zdravé ale podle nich elektronické cigarety nejsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronická cigareta | Foto: Gizmodo

Prodejci elektronických cigaret je často inzerují jako náhražku pro snazší odvykání od normálního kouření. Nezávislé důkazy, které by to podpořily, však podle lékařů nejsou k dispozici.

„My je jako lékaři nemůžeme doporučovat, neb opravdu není studie o nějaké bezpečnosti a účinnosti při odvykání, ale pokud jsou nabízeny jako menší zlo, tak s tím určitě souhlasím,“ říká Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK.

Přehrát

00:00 / 00:00

O elektronických cigaretách hovořili v Odpoledním radiožurnálu lékařka Eva Králíková a předseda Svazu vapingu Bohdan Resler.

Elektronické cigarety nicméně mají své klady. Nepředstavují například pro okolí riziko pasivního kouření. Neznamená to však, jak vysvětluje Králíková, že by se kouření elektronických cigaret mělo povolit v jakýchkoli prostorách.

„Představte si, že třeba sedíte v divadle nebo tramvaji, a někdo tam začne dýmat elektronickou cigaretu, to by zase úplně příjemné nebylo,“ upozorňuje Králíková.

Připouští však, že by elektronická cigareta mohla sloužit jako poslední instance pro kuřáky, kteří si nedokážou se svou závislostí poradit jinak. „Pokud by tito kuřáci, kteří nedokázali přestat jinak, přestali s elektronickou cigaretou, bylo by to úžasné,“ dodává.

Místo kouře čistá pára

Předseda Svazu vapingu Bohdan Resler zase upozorňuje, že zatímco cigarety jednoznačně škodí zdraví, elektronické cigarety nejsou alespoň nebezpečné. „Náplně do elektronických cigaret se skládají z podobných ingrediencí jako žvýkačka, akorát v jiném skupenství,“ říká Resler.

Někteří výrobci elektronických cigaret podle jeho slov používají přírodní látky, naopak žvýkačky jsou chemické. Pozor by si spotřebitelé měli dát na výrobce, které má na černé listině RAPEX, varovný systém Evropské unie.

„RAPEX už dneska přesně varuje naše spotřebitele před určitými výrobky jak z Asie, tak například z Řecka,“ vysvětluje.

Z veřejných prostranství by Resler cigarety nevykazoval, „kouř“ z nich totiž není nic jiného než čistá pára. „Pokud zakážeme na veřejných prostranstvích užívání těchto inhalátorů, tak pak musíme v restauracích zakázat i rychlovarné konvice,“ dodává.

Jana Vondráčková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme