Esperanto znají lidé po celém světě. V Česku má jazyk stovky příznivců

Kolik lidí přesně mluví umělým jazykem esperanto, se neví, žádné oficiální statistky neexistují. Můžou to ale být i miliony. A i když se z něj nestal masově rozšířený jazyk, esperanto stále žije a je nejrozšířenějším umělým jazykem na světě. A lidé, kteří jím mluví, se scházejí i v Česku. Například v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Esperanto, časopis

Esperanto, časopis | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

„Mě vždycky zajímaly cizí jazyky a esperanto, které je umělým výtvorem, jenž staví na mnoha evropských jazycích,“ říká Tomáš Břicháček, tajemník pražského Klubu přátel esperanta.

Chápe, že pro mnoho lidí esperanto zní jako španělština. „Zní jako románské jazyky, ale slovní zásoba je především z němčiny, ale má třeba i slovanské prvky,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá schůzka esperantistů? Navštívila ji Eva Rajlichová

Neuvěřitelných 65 let se věnuje esperantu Josef Trojan. Za socialismu byl právě tento jazyk jednou z mála možností, jak mít kontakt s cizinou.

„My jsme byli skauti, tak jsme se chtěli někam podívat, a tenkrát nám stačilo, že jsme si mohli dopisovat,“ popisuje. Díky esperantu získal přátele po celém světě.

Dnes už podle Trojana mladí lidé k esperantu moc netíhnou. Přitom se dá podle členů pražského klubu naučit celkem rychle. Pokud už člověk některý cizí jazyk umí, je to údajně otázka pár měsíců.

Esperanto | Foto: Český rozhlas

Eva Rajlichová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme