Evropa zkoumala zdraví své populace, české rodiny obstály

Jednadvacet evropských států prošlo velkým zdravotnickým testem. Jednotlivé země včetně České republiky v uplynulých měsících měřily u matek a jejich dětí hodnoty vybraných škodlivin. Odborníky například zajímalo, jak moc rodiny ohrožují nebezpečně látky, jako jsou rtuť nebo kadmium. Česká populace v testu, který se konal v Evropě vůbec poprvé, nakonec obstála.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce v laboratoři | Foto: Evropská komise

Do evropského testu se zapojilo sto dvacet rodin z Prahy a z Libereckého kraje. Obsáhlý dotazník, který se zaměřoval na stravování rodiny a její životní styl, vyplnila i Šárka Dušková.

„S terénní pracovnicí jsme vyplňovali dotazník, jak se stravujeme, jaké jíme potraviny, především jestli jsou to polotovary,“ popisuje.

Zdravotníci zjišťovali ze vzorků moči a vlasů jednotlivé hodnoty toxických látek, jako jsou kadmium, kotinin, rtuť a metabolity ftalátů, vysvětluje koordinátorka výzkumného projektu Milena Černá ze Státního zdravotního ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výsledky evropského zdravotnického testu se zaměřila reportérka Petra Benešová

„Kdybychom se měli nejdříve podívat na rtuť, tak česká populace jí má v organismu relativně málo. Je to hlavně dáno tím, že my konzumujeme málo ryb.“

Nad evropský průměr se dostaly přímořské státy jako Portugalsko, Španělsko, Kypr nebo Dánsko. Naopak nejméně rtuti naměřili odborníci v Maďarsku.

Zdravotníky zajímaly také hodnoty kadmia, které se vyskytuje více u kuřáků. Nejméně ho měly rodiny v Dánsku, zatímco Česká republika se pohybovala nad průměrem.

I v testech takzvaných metabolitů ftalátů, které produkují některé plasty a mohou ovlivňovat funkci jater, ledvin a mít také vliv na reprodukci, byla česká populace v nadprůměrných hodnotách. Pod průměrem byl například Kypr a Velká Británie.

„Jedním z možných zdrojů ftalátů jsou třeba nová auta, ze kterých se ftaláty odpařují, což zase v naší populaci není tak častým jevem,“ dodala koordinátorka projektu Milena Černá.

Testu se zúčastnily děti ve věku od šesti do 11 let a jejich matky, kterým nebylo více než 45 let. Podobné testování by se v dalších letech mělo v Evropě opakovat.

Petra Benešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme