Experti se chtějí v boji proti AIDS soustředit na prevenci

Mezinárodní konference ve Vídni řeší otázku, jak dále financovat výzkum a léčbu AIDS a HIV i v době ekonomické krize. Globální fond na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii tvrdí, že během příštích tří let bude potřebovat dvacet miliard dolarů jen na to, aby zabránil dalšímu zhoršování situace. Sehnat peníze od vlád nebo filantropů je ale čím dál tím složitější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sex s pannou nevyléčí AIDS | Foto: Magdalena Šolcová

Bill Gates, jeden z nejštědřejších dárců, chce klást důraz na účelnost investic. Více by se měly podle něj využívat levné, ale efektivní preventivní metody. Boj proti HIV v Africe například komplikuje katolická církev, která se snaží zabránit rozdávání kondomů.

Také navrhl využít mužskou obřízku, která by mohla pomoci více než 40 milionům mužů v Africe, přitom si ji nechalo za posledních pár let udělat jen 150 tisíc z nich.

Bývalý americký prezident Bill Clinton, který se konference také účastní, s Gatesem souhlasí. Podle něj bude mnohem jednodušší přesvědčit dárce, kteří uvidí, že se s jejich penězi nakládá smysluplně a že realizovaná opatření jsou účinná.

Ondřej Bouda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme