Festival Habanos na Kubě představí již počtrnácté nejlepší doutníky světa

Luxusní doutníky a všechno, co s nimi souvisí, oslaví už po čtrnácté festival Habanos na Kubě. Návštěvníkům se otevírají továrny, tabákové plantáže i výstavy o výrobě a historii. Na programu je i soutěž takzvaných habanosommeliérů, tedy znalců a ochutnávačů doutníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří Kubánci emigrovat nechtějí

Někteří Kubánci emigrovat nechtějí | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Soutěž vždy začíná vědomostním testem, který má asi 70 otázek. Jde samozřejmě o doutníky, pěstování tabákových rostlin, výrobu doutníků, jejich velikosti, příchutě, degustaci jako takovou, protože každý doutník se projevuje podle toho, jaké byly použity listy,“ říká Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommeliérů ČR a mistr světa sommeliérů doutníků, několikanásobný vítěz národních sommeliérských soutěží, který se festivalu také účastnil.

„Důraz v sommeliérství je kladen na snoubení doutníku a nějakého nápoje. Každý sommeliér si tam tedy veze vlastní kombinaci nějakého nápoje a doutníku. Před porotou musí obhájit, proč si vybral právě toto spojení,“ uvádí Dvořák a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommeliérů ČR a mistr světa sommeliérů doutníků, několikanásobný vítěz národních sommeliérských soutěží

„Protože jsem věděl, že v porotě budou i dvě dámy, zvolil jsem si koňak, který je ochucen speciálním hruškovým macerátem. Snoubil jsem to s double coronou. Degustace zřejmě zaujala, protože se během ní vypily dvě lahve.“

Jako účastník měl Dvořák možnost nahlédnout do jinak přísně střežených prostor různých výroben a ochutnat množství doutníků:

„Byl jsem přítomen výrobě velkého doutníku, který vedl v knize rekordů s velikostí 42 metrů a 30 centimetrů. Ten se samozřejmě nekouřil, ale jinak jsme tam ochutnávali velmi luxusní záležitosti.“

Podle Dvořáka bude asi vždy platit, že ručně vázané doutníky jsou kvalitnější, než ty vyráběné strojově. List, který se používá na nejkvalitnější doutníky, je sedm až deset let zralý. Poté nesmírně záleží na tom, jak je doutník uložený:

„Většina lidí říká, že doutníky nemají rádi. Je to ale proto, že dostali k ochutnání doutníky, které nebyly vhodně uloženy. Když je doutník dobře uložen, je to stejné jako s vínem. Čím starší, tím lepší. Ale potřebuje správnou vlhkost, teplotu a samozřejmě náležitou péči.“

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme