Gates vyzval vlády světa, aby uvolnily prostředky na financování vakcín

Miliardář a filantrop Bill Gates tvrdí, že dětskou obrnu lze vymýtit během dvou až čtyř let. Na summitu o financování vakcín pro rozvojový svět, který v Londýně pořádá humanitární organizace Save the Children, vyzval vlády světa, aby uvolnily prostředky na financování vakcín. Velké farmaceutické firmy jako GlaxoSmithKline, Meck nebo Johnson and Johnson minulý týden oznámily, že sníží ceny vakcín pro rozvojové země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vakcína (ilustrační foto)

vakcína (ilustrační foto) | Foto: ABC.net.au

Ředitelka Dětského fondu OSN v České republice Pavla Gomba tento krok vítá:

Přehrát

00:00 / 00:00

Primula.mp3

„Já si myslím, že je to velmi důležitý krok, protože každý rok něco okolo 2,5 až 3 milionů dětí v rozvojových zemích umírají na naprosto běžné nemoci, proti kterým existuje očkování a vakcíny. Nejdůležitější je dostat vakcíny k úplně všem dětem, které zatím nebyly proočkovány nebo ne úplně. Jsou země jako například Nigérie, kde jsou opravdu veliké překážky v přístupu do nejvzdálenějších oblastí.“

Cena za vakcínu klesá s větším počtem dodavatelů. „Například vakcína proti dětské obraně stojí 12 centů, organizaci Unicef ji dodává sedm společností, zatímco u některých nových nemocí jsou třeba jen jeden dva dodavatelé a od toho se cena odvíjí,“ dodává Gomba.

Dětská obrna je podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly na cestě k vymýcení:

„Já bych ale přeci jen trochu varoval před optimismem. My jsme byli ve stejné situaci, nebo lehce lepší než v současné době, před čtyřmi lety a nepodařilo se nám to. V tuto chvíli je stále několik zemí, kde se obrna objevuje a přestože tady je vakcína k dispozici, tak se stává, zřejmě z hlediska narušeného chladového řetězce, to znamená, že ta vakcína zřejmě není uskladněna tak, jak by měla být, že se tam stále onemocnění vyskytují. Já jsem ale optimista a doufám, že se to podaří, nevím, jestli v horizontu dvou až čtyř let.“

V roce 1979 se podařilo vymýtit pravé neštovice. Od objevení vakcíny to trvalo téměř sto let.

Helena Berková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme