Gen pro Alzheimera vás dělá chytřejším

Genová varianta, která člověka činí náchylnějším k rozvoji Alzheimerovy choroby, není jednoznačně "zlá". Její majitelé jsou totiž nápadně často nadprůměrně chytří lidé, kteří dosahují vysokého stupně vzdělání a mají výbornou paměť.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek pacienta trpícího Alzheimerovou chorobou - snímek pořízený pozitronovou emisní tomografií (PET)

Mozek pacienta trpícího Alzheimerovou chorobou - snímek pořízený pozitronovou emisní tomografií (PET) | Foto: National Institutes of Health, Licence Public Domain, volné dílo

Molekuly apolipoproteinu E z krve odstraňují nadbytečný cholesterol a dopravuje je do jater. Určité varianty genu pro ApoE jsou spojovány s některými chorobami a alela (varianta) epsilon 4 souvisí s rozvojem Alzheimerovy choroby. U lidí, kteří po rodičích zdědili jednu alelu, je riziko vzniku Alzheimera nejméně čtyřikrát vyšší než u lidí s jinými variantami genu. Pokud má člověk dvě alely, je toto riziko zvýšené dokonce dvacetkrát.

Nové studie ale ukazují, že alela epsilon 4 má pro svého majitele také určité výhody, které se projevují především v mladém věku. Před několika lety vědci studovali varianty genu pro ApoE u amerických vojáků, kteří v Iráku prodělali poranění mozku. Zjistili, že ti, kteří vlastní alelu epsilon 4, mají lepší paměť než ostatní. V roce 2000 následovala studie, která ukázala, že mladé ženy s alelou epsilon 4 mají IQ o několik bodů vyšší než ženy s jinými variantami genu.

V roce 2001 čeští vědci prokázali, že 87 procent majitelů alely epsilon 4 dosáhne vyššího vzdělání. Z majitelů jiných variant genu se to podaří jen 55 procentům. A konečně, zatím nejnovější studie hovoří o tom, že majitelé alely ve věku od 18 do 30 let excelují v úlohách, které vyžadují zapojení čelních laloků - tedy oblasti mozku, které jsou zodpovědné za vyšší poznávací procesy, plánování a provádění složitých operací.

Zdroj: NewScientist

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme