Gen vytrvalých atletů

Pár zdánlivě nevýznamných variací v jednom jediném genu zřejmě může rozhodnout o tom, jak si atlet povede ve vytrvalostních závodech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžecká dráha

Běžecká dráha | Foto: Jiří Hošek

Lidský genom je sice poměrně uniformní, ale mezi jednotlivými lidmi najdeme výrazné genové variace. Tým izraelských a portugalských vědců zjistil, že pro atlety je zřejmě zvlášť významný gen NRF2. Podílí se na vzniku organel mitochondrií, které v buňkách produkují energii, a zároveň zmírňuje důsledky oxidačního stresu, který se během cvičení zvyšuje. Vědci tento gen studovali u 155 atletů, kteří se účastnili národních i mezinárodních závodů.

Atlety si vědci rozdělili na vytrvalce, kteří běhali desetikilometrové trasy nebo maratony, a sprintery, kteří závodili na drahách 100 a 200 metrů nebo ve skoku do dálky. V těchto skupinách pak vědci provedli ještě dělení podle výkonnosti jednotlivých atletů. Zjistili, že elitní vytrvalci mají v genu NRF2 víc variací než sprinteři. Výsledky studie tak naznačují, že specifický genotyp může ovlivnit pravděpodobnost, že se z člověka stane úspěšný vytrvalostní běžec. Někteří lidé se zřejmě skutečně rodí "stvořeni pro běh", uzavírají vědci.

Zdroj: The American Physiological Society, Physiological Genomics

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme