Hasiči varují: V prosinci byty nejčastěji hoří od adventních věnců a svíček

Adventní čas a vánoční svátky mají lidé často spojené s adventním věncem, hořícími svíčkami nebo bytem provoněným purpurou, františkem či vonnou tyčinkou. Liberečtí hasiči ale varují před špatnou manipulací s ohněm. Riziko požárů v tomto čase velmi stoupá. Nejčastěji vyjíždí právě kvůli hořícímu věnci, odhozené žhavé sirce, balónkům štěstí nebo zapomenutému jídlu na plotně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svíčky. Ilustrační foto

Svíčky. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Požár, kdy shoří polovina bytu, může vzniknout kvůli úplné malichernosti, například dohořívající gelové svíčce. Své o tom ví paní Lucie z Liberce.

„Když gel vyhořel, začaly hořet také mušle pod ním. Namočila jsem si utěrku, dala jsem si do hrnce vodu, ale ve chvíli, když jsem se svíčky dotkla mokrou utěrkou, horké sklo se mi rozprsklo po bytě a propálilo ještě koberec. A zbytek, který se mi podařilo dát do hrnce, měl asi třiceticentimetrový plamen,“ vzpomíná.

Paní Mirka měla zase o zábavu postaráno na Silvestra. Kvůli svíčce jí mohl shořet panelákový byt. I ona požár zvládla bez pomoci hasičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O různé vánoční nehody s otevřeným ohněm a o to, jak jim zabránit, se zajímala Eva Malá

„Na Silvestra jsme se vyšli podívat před dům, jak pěkně střílí rachejtle a je ohňostroj. Když jsme přišli domů, tak stejně to vypadalo u nás a hořel nám jídelní stůl. Ale přišli jsme včas, uhasili jsme to. Ve stole je však propálená výrazná díra," popisuje.

Mluvčí libereckých hasičů Zdeňka Štrauchová před podobnými hrdinskými kousky varuje. Oheň se často velmi rychle rozšíří.

„Ze začátku ho samozřejmě můžeme zkusit zvládnout vlastními silami. Na druhou stranu nemá cenu ze sebe dělat hrdiny. A hasiče, když je to potřeba, můžeme zavolat prostřednictvím linky 150 nebo 112," říká.

Hasiči v posledních letech jen minimálně vyjíždí k hořícím vánočním stromkům. Spíše je zaměstnávají požáry, které způsobí právě svíčky, adventní věnce, odhozené sirky nebo takzvané maso na plotně. Často požáry způsobí také děti.

Vonná tyčinka | Foto: Comstock Images

„Hodně často si s plamínkem hrají. Třeba jsou schopné přenést plamen dál. Někdy se i může stát, že při nějaké dětské hře, když se děti honí, můžou věnec shodit. A je na neštěstí zaděláno,“ dodává Štrauchová.

O loňských vánocích vyjížděli hasiči jedenadvacetkrát. Kvůli vánočnímu požáru ale jen jednou. Profesionální hasič Jan Mandl si vzpomíná na požár, který kuriózně začal kvůli vonné tyčince.

„Paní si chtěla zpestřit vánoční atmosféru a provonět si byt vonnou tyčinkou. Tu odhodila do odpadkového koše v kuchyni a od ní vznikl požár části bytové jednotky."

Lidé si neuvědomují, že špatnou manipulací se svíčkami, sirkami nebo adventními věnci porušují zákon o požární ochraně. Při požáru můžou dostat pokutu až 25 tisíc korun.

Eva Malá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme