Hlasatelka Kamila Moučková převzala Cenu Arnošta Lustiga

Bývalá rozhlasová a televizní hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková převzala v Praze Cenu Arnošta Lustiga za loňský rok. Ocenění už druhým rokem dostávají osobnosti, které se podobně jako Lustig zasloužily o udržení a rozvoj hodnot v čele s odvahou a statečností, lidskostí a spravedlností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderátorka Kamila Moučková převzala Cenu Arnošta Lustiga | Zdroj: ČTK

Dnes pětaosmdesátiletá Kamila Moučková pracovala v Československém rozhlase, později v televizi.

„Lítala jsem a sloužila od rána v rádiu a po večerech jsem dělala televizní noviny, denně de facto,“ vzpomínala Kamila Moučková na své někdejší začátky v dokumentárním cyklu České televize Pozor, vysíláme. „Bylo to úplně primitivní, co vám mám povídat, protože jsme to dělali asi v deseti lidech všecko,“ popisovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Jana Čermáková

Jako první v srpnu 1968 ohlásila z televizní obrazovky okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Ani v následujících dnech po okupaci své postoje neskrývala.

„Dále uvádíme seznamy vozů, ve kterých jezdí kolaborantští příslušníci státní tajné bezpečnosti a zatýkají naše lidi,“ hlásila tehdy Kamila Moučková.

Kamilu Moučkovou vyvedli v srpnu 1968 z televizního studia sovětští vojáci s nabitými samopaly přitisknutými na její záda. Vzpomíná na to doteď. „Okupace, prachsprostá sovětská okupace, některé z nás to zlomilo, někteří z téhle země odešli, někteří sklonili hlavu a někteří jsme se strašně rozzlobili,“ řekla.

V době normalizace přišla o práci v televizi a byla šikanovaná komunistickým režimem. Po sametové revoluci se do televize i rozhlasu vrátila.

Cena byla udělena podruhé

Laureáta Ceny Arnošta Lustiga vybírá patnáctičlenný výbor složený z významných postav české kultury, politiky a vědy. Každý rok se cena uděluje některému z žijících českých občanů, který se zasloužil o udržení a rozvoj hodnot jako odvaha, statečnost, lidskost a spravedlnost.

Kamile Moučkové ocenění předala předsedkyně poslanecké sněmovny z ODS Miroslava Němcová a předseda výboru ceny a kardiochirurg Jan Pirk.

„Protože si myslíme, že naše společnost měla Kamile Moučkové splatit již dávno dluh za to, co pro nás udělala, byla jí letošní cena Arnošta Lustiga udělena,“ vysvětlil Jan Pirk.

„Dámy a pánové, především bych ráda poděkovala za tu čest, které se mi dostalo, velmi si toho vážím,“ pronesla při převzetí Moučková.

Cena Arnošta Lustiga, pojmenovaná po známém české spisovateli, se letos udělovala podruhé. Loni ji dostal biskup Václav Malý.

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme