USA 0:1 Česko

Hlídat si hodinky znamená nepřibírat

Přibírání na váze není jen prostou otázkou poměru mezi příjmem a výdajem energie. Do hry vstupují i další faktory - například čas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovat proti nadváze se dá různými způsoby | Foto: European Commission Audiovisual service

Dřívější studie ukázaly, že příjem potravy v nočních hodinách může u člověka narušit metabolismus a hormonální signály, které souvisejí s pocitem nasycení. Nová studie ze Severozápadní univerzity v Illionis, která byla vypracována na pokusných myších, se zabývala vztahem mezi vysokým obsahem tuku v potravě a dobou jeho konzumace. Myši jsou zvířata s noční aktivitou, pro které je přirozené jíst hlavně v noci.

Vědci krmili pokusné myši granulemi se 60 % tuku, které jedna skupina dostávala v noci, zatímco druhá uprostřed dne. Denní příjem potravy, který je pro myši nepřirozený, narušil jejich cirkadiánní rytmus. Po šesti týdnech takového režimu myši vážily o 20 % víc, než myši z kontrolní skupiny, která stejné množství kalorií dostávala v noci. Baculaté myšky tak celkem přesvědčivě dokazují, že jíst v době, kdy se má spát, se jednoduše nevyplácí.

Výsledky studie zveřejnil odborný časopis Obesity.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme