Hojení zlomených kostí se dá urychlit

Čekání na to, až se zahojí zlomená kost, je zdlouhavé a například pro atlety také velmi drahé. Dobrá zpráva je, že hojení kostí se zřejmě dá znatelně urychlit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruka v sádře (ilustr. foto)

Ruka v sádře (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, User:Brisbane Man

Vědci ze lékařské fakulty Stanfordovy univerzity zkoumali rodinu proteinů Wnts, které u obratlovců regulují růst kostí. Věřili, že pokud by zlomená kost dostala „extra dávku“ těchto proteinů, zahojila by se rychleji. Problematická byla špatná rozpustnost proteinů ve vodě, ale tu vědci v roce 2008 vyřešili tím, že proteiny zabudovali do hydrofilních (tedy vodě přátelských) částic liposomů. V nové studii proto mohli proteiny Wnts vyzkoušet na pokusných myších.

Do holeních kostí uspaných myšek vyvrtali 1 milimetr široké otvory. Do poraněné oblasti kosti pak injekcí vstříkli dávku liposomů s „nákladem“ proteinu Wnt3a nebo jen neúčinný fyziologický roztok. Výsledky studie ukázaly, že kosti myší, které dostaly liposomy, se hojí mnohem rychleji. Za 72 hodin po poranění měly myši ošetřené liposomy v místě poranění o třetinu až polovinu více nové kostní hmoty. Po 28 dnech se jejich kosti kompletně zahojily, zatímco myši, které do rány dostaly jen fyziologický roztok, na to samé potřebovaly ještě další dva týdny.

Zdroj: Science Now, Nature News, Science Translational Medicine

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme