Hormon parazita "svádí" lidské buňky

Jako památka na infekci motolicí thajskou může člověku zůstat nádor jater. Vědci zjistili, že rakovinu vyvolává hormon motolic, který lidské buňky dokáže "svádět" k nekontrolovanému dělení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Motolice thajská (Opisthorchis viverrini)

Motolice thajská (Opisthorchis viverrini) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, User:Droxiang

Motolice thajská (Opisthorchis viverrini) postihuje lidi žijící v nejen v Thajsku, ale také v Laosu a Kambodži. Parazit se usazuje v játrech a žlučových cestách a je o něm známo, že přispívá ke vzniku jaterních nádorů. Zatím se vědci domnívali, že nádorové bujení motolice způsobují tím, že mechanicky poškozují buňky žlučovodů. Nová studie ale ukázala, že hlavní příčinou je hormon granulin, který motolice vylučují.

Mezinárodní tým odborníků zkoumal účinky izolovaného hormonu granulinu na myších a lidských buňkách. Výsledky studie ukázaly, že granulin stimuluje dělení jak myších kožních buněk fibroblastů, tak lidských buněk nádorů žlučovodů. Po přidání protilátek, které působení hormonu zablokovaly, se růst buněčné kultury zastavil. Objev, že hormon parazita může ovlivnit lidské buňky, vědci považují za velmi vzrušující a doufají, že přispěje k možnostem léčby nádorů, které motolice vyvolávají.

Výsledky studie zveřejnil PLoS Pathogens.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme