Horší paměť může být projev Alzheimerovy nemoci. Na test lze přijít i do ČRo

V Českém rozhlase startují Dny paměti. V jejich rámci mohou lidé zdarma přijít na vyšetření, které jim ukáže, jak na tom jsou s pamětí, pozorností či co se týká vyjadřování. Testování je součástí Týdne paměti, který pořádá pro veřejnost Česká alzheimerovská společnost. Jedná se preventivně-osvětovou akci upozorňující mimo jiné na to, že Alzheimerova choroba se zpravidla začne projevovat právě problémy s pamětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidský mozek

Lidský mozek | Foto: Free Digital Photos

Testování trvá zhruba půl hodiny. „U každého člověka se hodnotí několik oblastí – pozornost a orientace, paměť, slovní produkce, jazyk a zrakově-prostorové schopnosti,“ přiblížil mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Lidé mohou přijít do budovy Českého rozhlasu na Vinohradské 12 v Praze nebo do Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1. V obou případech je nutné se předem telefonicky objednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s pamětí mluvila na Radiožurnálu psycholožka Eva Jarolímová

Vyšetření nabízejí také kontaktní místa v dalších českých městech. Jejich přehled je k dispozici na internetových stránkách České alzheimeroivské společnosti zde.

Problémy s pamětí mohou ukazovat na začátek Alzheimerovy choroby, na kterou chtějí Dny paměti poukázat.

Nemoc je totiž nejčastější příčinou demence, která postupně vede až k závislosti pacienta na každodenní pomoci jiného člověka. V Evropě demencí trpí průměrně 163 tisíc lidí. V Česku ji má podle posledních odhadů víc než 140 tisíc lidí.

Výskyt demence stoupá s věkem. V kategorii nad 65 let jí trpí v Česku každý třináctý, nad 80 let každý pátý a nad 90 let téměř každý druhý. Nejvíce lidí s demencí žije v Praze, a to téměř 19 tisíc.

Pokud nebude nalezena a zavedena účinná léčba, odhadují odborníci, že do roku 2050 vzroste počet nemocných v celém světě čtyřnásobně, minimálně na 100 milionů případů.

Cvičit a odpočívat

Ne každý problém s pamětí však musí znamenat nutně nemoc. Na paměť má vliv třeba také stres, nedostatek spánku, léky nebo životní styl.

Do budovy ČRo na Vinohradské 12 v Praze mohou lidé přijít od 21. do 23. září, a to vždy od 10 do 18 hodin. Je však nutné se předem objednat na čísle 283 880 346. Objednat se lze denně od 8 do 19 hodin.
V budově ČRo v ulici U Tří lvů v Českých Budějovicích se vyšetření konají 21. září od 9 do 12 a od 13 do 14 hodin. Objednávky přijímá vedoucí zdravotně sociálního úseku Domova pro seniory Máj, Mgr. Alena Douchová na tel. 388 902 340, a to od 10 do 12 hodin.
Po domluvě termínu zájemci přijdou na recepci ČRo, kde dostanou další potřebné instrukce.

Lidé podle psycholožky Evy Jarolímové také mohou pro zlepšení či udržení paměti i něco udělat – trénovat ji.

„To znamená číst, psát, počítat, přiměřeně zatěžovat, ale umět také i odpočívat, aby hlava dokázala i, jak se říká, vypnout a zastavit,“ uvedla Jarolímová.

Při posuzování, zda jde, co se týká paměti, o nějakou závažnější věc, by se podle ní lidé měli porovnávat se svými vlastními standardy.

„Že nám ve škole dělaly třeba problém básničky a nejdou nám ani potom s věkem, tak je samozřejmě trochu jiné zapomínání než to, když se člověku s věkem – a zejména kolem padesátého roku věku a dál – začnou opakovaně objevovat takové věci, jako třeba že si člověk najednou neuvědomí, kde se třeba nalézá v prostoru,“ poznamenala Jarolímová.

Lidé kromě bloudění také třeba zapomínají data a podobně. Na nemoc podle Jarolímové ukazuje, když se problémy kumulují a stále se zhoršují.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme