Hvězdné buňky mozkové regulují dýchání

Astrocyty jsou buňky v mozku, které dostaly jméno podle svého hvězdicovitého tvaru. Původně byly považovány za jakési lepidlo mezi neurony. Nyní se ale ukázalo, že hrají velmi důležitou roli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izolovaný astrocyt | Foto: Nathan S. Ivey, TNPRC

Astrocyty patří mezi podpůrné buňky, jejichž počet 10x převyšuje množství neuronů. Přesto byly dosud brány spíše jako méně zajímavá výplň. Podle britských vědců z univerzit v Londýně a Bristolu však astrocyty dokážou rozpoznat hladinu oxidu uhličitého v krvi. Na základě toho pak v mozku aktivují příslušné neuronové sítě. Když krev proudící do mozku obsahuje příliš oxidu uhličitého, vyšlou astrocyty chemický signál do mozkového centra zodpovědného za dýchání a tělo se posílením dechu pokusí oxidu zbavit.

Dlouho přehlížené buňky se tak staly středem pozornosti, protože zásadně ovlivňují jednu z našich nejdůležitějších životních funkcí. Vědci se nyní chtějí zaměřit na vztah astrocytů k závažným poruchám dýchání. Nové poznatky by mohly přispět například i k objasnění příčin syndromu náhlého úmrtí kojenců.

Zdroj: University College London

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme