Hypertenze je nejrozšířenější v Africe. Evropští muži jsou na druhém místě

Světová zdravotnická organizace vyhlásila 7. duben dnem hypertenze. Jak vyplývá z údajů organizace, nejvíc lidí s vysokým krevním tlakem žije v Africe. V Mozambiku nebo v Nigeru ve střední Africe má vysoký tlak víc než polovina obyvatel starších 25 let. Hned v závěsu za Afrikou jsou evropští muži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tonometr - přístroj k měření krevního tlaku (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Andrej Butko

Z pohledu na evropskou mapu vysokého tlaku lze vyčíst, že země bývalého Východního bloku jsou na tom o poznání hůř než Západ. Vysoký tlak trápí nejvíc Ukrajince, Bělorusy, obyvatele Pobaltí, ale taky země bývalé Jugoslávie.

Nejméně lidí s hypertenzí prý v Evropě žije v Dánsku, ve Švýcarsku a v Belgii. Vzhledem k tomu, že Belgie se chlubí hranolkami s majonézou coby nejoblíbenějším národním jídlem, naznačuje to, že nízké počty lidí s vysokým tlakem mohou souviset s úrovní zdravotní péče, a tedy se včasnou diagnózou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Údaje o výskytu hypertenze přinesla redaktorka Karolína Rezková

Ta přitom není tak složitá. Britská společnost pro vysoký tlak v internetovém videu radí, jak si správně změřit tlak doma i u lékaře – je třeba se uklidnit, sedět vzpřímeně a měřit si tlak opakovaně po několik dní ve stejnou dobu, nejlépe ráno a večer. A během měření nemluvit.

Jak tvrdí Světová zdravotnická organizace, záludností vysokého tlaku je, že většina lidí, kterých se diagnóza týká, nemá vůbec žádné příznaky.

Pokud se lidé bojí, že by se jich nemoc mohla týkat, internet je plný rad, co mohou změnit na svém životním stylu.

První rada je zhubnout. Zdravotníci k ní dodávají méně solit, nejíst tolik tuků, zkrotit chuť na alkohol, nekouřit, víc se hýbat a naučit se kontrolovat stres.

O 'tichém zabijákovi' ví málokdo, hypertenzí přitom trpí každý třetí Čech

Číst článek

Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme