I Američanky už začínají bojovat proti obezitě

Amerika je národem tlouštíků. A týká se to víc žen než mužů. Takový je obvykle trochu zjednodušený obrázek o vzhledu Američanek. I za Atlantikem si svůj problém ženy stále víc uvědomují a možná se začíná blýskat na lepší časy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fitness - ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service, G. Boulougouris

Padesátiletá pohledná blondýna se vydává na procházku. Je to sice jen na běžeckém pásu v domácí tělocvičně, ale podstatné je, že se pro Sherry Gunter z Virgínie, rozvedenou matku dvou dospělých dětí, stal pravidelný pohyb součástí životního stylu:

„Cvičím 4krát nebo 5krát týdně, vždycky asi 110 minut. Teď v zimě jen tělocvičně, protože si přitom můžu pouštět na iPadu televizní seriály,“ říká Sherry.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změně postoje některých Američanek ke zdravému životnímu stylu natáčel zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

I Američanky už prostě začínají chápat, že jejich země čelí vážnému problému. Upozorňuje na něj koneckonců i první dáma Spojených států Michelle Obamová:

„Každé třetí dítě v naší zemi trpí nadváhou, nebo je obézní. Třetina dětí bude kvůli tomu v dospělosti mít cukrovku. Každý rok nás stojí 150 miliard dolarů léčba nemocí, které obezita způsobuje, hlavně srdečních chorob a rakoviny,“ varuje první dáma.

Čísla jsou opravdu skoro děsivá. Nadváhou trpí dvě třetiny Američanů, přímo obezitou třetina. V posledních desetiletích pořád klesalo procento lidí, kteří pravidelně cvičí. A pro ženy to platilo víc než pro muže.

Statistiky naznačují změnu trendu

Poslední oficiální statistiky ale naznačují, že tento trend už se buď zastavil, nebo dokonce obrátil. Utrácí se víc za sportovní potřeby, víc lidí navštěvuje fitness centra, která nejsou podle Sherry na americké poměry drahá:

„Já platím za průkazku jen 25 dolarů měsíčně. Když jsem se dívala po okolí, našla jsem fitko, kde chtěli 70 dolarů za měsíc. Záleží samozřejmě na tom, jaké mají zařízení, co všechno nabízejí. A také kde to je. Ve Washingtonu se platí přes sto dolarů měsíčně. Ve Fredericksburgu, kde bydlím já, je to v průměru tak 35 dolarů,“ poznamenává.

V přepočtu nějakých 700 korun, nebo zhruba tolik, jako namátkou tři návštěvy kina, dvě brožované knihy nebo večeře pro dva v restauraci střední třídy, pravda bez nápojů. Jenže cvičení samotné nezdravé návyky Američanů nezmění:

„Myslím, že Američané už považují nadváhu a obezitu za problém. Jenom si nejsem jistá, jestli jsou ochotní s tím také něco dělat. Nechci být pesimistická, ale když se rozhlédnu kolem sebe, nevidím v tomhle směru moc snahy...“

„Myslím taky, že největší problém je v tom, co máme na stole. Nejíme zdravě. Zdravá strava je tady docela drahá. Když se podíváme na ceny čerstvé zeleniny a ovoce, je snazší a levnější zajít do McDonalda a najíst se za dolar,“ zmiňuje jeden z důvodů obezity Sherry Gunter z Fredericskburgu ve Virgínii.

Hledá se "nová Jane Fondová"

A v tomhle se naprosto shoduje s tím, co doporučují Američankám jejich lékaři: Zapomeňte na zázračné diety! Ke štíhlé postavě a zdraví vám pomůže jedině vyvážená strava a rozumná dávka pohybu.

Možná tak Američanky potřebují zase někoho, jako svého času byla Jane Fondová. Známá a úspěšná herečka sice před třiceti lety rytmické aerobní cvičení samozřejmě nevymyslela. Ale její instruktážní videa v osmdesátých letech tenkrát inspirovala miliony žen zdaleka ne jenom ve Spojených státech.

Třeba by podobná charismatická osobnost pomohla znovu rozhýbat americké ženy i teď.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme