Inkoust obsahující těžké kovy a karcinogeny. Nad tetováním visí řada otazníků

Tetování zdobí asi 60 milionů Evropanů, přesto neexistují jednotná evropská pravidla, která by ochránila jejich zdraví. Jak zjistila studie zadaná Evropskou komisí, inkousty obsahují látky, které na rozdíl od tetování nejsou věčné. Procházejí procesem rozpadu a mohou uvolňovat nebezpečné karcinogeny, tvrdí odborníci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tetování

tetování | Foto: Fotobanka Pixabay

O vlivu inkoustu na lidské zdraví se toho ví jen málo, dlouhodobější studie chybí. Přitom v jeho trvalém zavádění pod kůži tkví princip tetování, ale třeba i permanentního make-upu, který nosí řada žen.

Evropská komise se proto rozhodla zmapovat bezpečnost inkoustů na evropském trhu a za tím účelem analyzovala jejich přísady. Výsledky jsou znepokojivé.

„Více než 80 procent používaných barviv je organického původu. Ve více než 60 procentech jde o azo-barviva, z nichž některá mohou uvolňovat karcinogenní látky. A to vlivem slunečních paprsků nebo jiného zdroje UV záření," uvádí studie z Joint Research Centre spadajícího právě pod Evropskou komisi.

Tetování většině zaměstnavatelů nevadí, problémem může být u armády či policie

Číst článek

Karcinogenní látky se mohou podle odborníků uvolňovat také v případě, že nositel tetování se ho chce zbavit pomocí laseru. A těchto zákroků vzhledem k současnému trendu také přibývá.

Jak uvádí studie, většina tetovacích inkoustů na evropském trhu je dovážena z USA. Inkousty pro permanentní make-up jsou naopak nejčastěji vyráběny v Evropě. Společnou ale mají jednu věc – jsou plné nečistot. Nejsou totiž specificky produkovány přímo pro tetování nebo permanentní make-up. Většina z nich dokonce nemá ani povolení pro použití v kosmetických přípravcích.

Přísady? Mikrobiologické znečištění

„Celých 43 procent ze zkoumaných vzorků obsahovalo karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky, devět procent obsahovalo těžké kovy a u jedenácti procent vzorků bylo zjištěno mikrobiologické znečištění," cituje studie nález odborníků.

Z důvodu absence systematického shromažďování dat je ale podle Evropské komise skutečný výskyt dlouhodobých komplikací spojených s tetováním zatím neznámý.

Riziko rakoviny kůže - největší strašák - dosud nebylo v souvislosti s tetováním potvrzeno, ale ani vyvráceno.

U krátkodobých komplikací studie uvádí, že pět lidí ze sta může postihnout bakteriální infekce. Podráždění a alergická reakce se objevuje převážně u černých a červených tetování. Až u 15 procent lidí, kteří se za pomocí laseru snaží zbavit nežádoucích permanentních ozdob, se může vyskytnout porucha pigmentace.

Dovoz méně kvalitních inkoustů

Další problém, na který studie narazila, je absence jasného jednotného zákona na evropské úrovni. Každá členská země se řídí vlastními předpisy o kvalitě a složení inkoustů. Někde jsou ale přísnější než jinde.

Může se tak stát, že inkoust, který byl vyroben v zemi s benevolentními pravidly, bude používán v zemi, která má vlastní pravidla mnohem přísnější. V USA, odkud je dovážena většina tetovacích inkoustů, jsou pravidla upravující jejich složení mnohem méně striktní než v Evropě.

Kupující sice zjistí, kde byl vyroben inkoust, ne už ale, kde byly vyrobeny jeho ingredience.

Podle autorů studie je zapotřebí zavedení jednotných osvědčených postupů pro výrobu barev přicházejících na evropský trh. Komise chce také vymýtit fenomén podomáckého tetování, a naopak profesionální tatéři by měli projít školeními. Zaměřit se chce i na osvětu mezi mladými.

Evropská komise proto do budoucna počítá s jednotnými závaznými pravidly. Vycházet bude z části i ze seznamu zakázaných látek, který v roce 2003 vydala a o pět let později aktualizovala Rada Evropy. Seznamem se ale většina zemí EU neřídí.

Tetování má nás svém těle asi 60 milionů Evropanů. Nemusí být jen černé, existuje barevné, bílé nebo i takové, které je vidět pouze pod UV zářením. Od roku 2003 vzrostl na starém kontinentě počet lidí vyznávající tzv. body art o sedm procent.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme