Investorské chování je podle americké studie dáno z poloviny genetikou

Za investorskými rozhodnutími možná stojí genetika, tvrdí studie, kterou zveřejnili dva američtí akademici. Studovali totiž investiční vzory více než patnácti tisíců párů dvojčat ze Švédska. Právě v této severské zemi totiž existuje největší registr sourozenců a daňový úřad si tam vede podrobnou evidenci všech platebních transakcí jednotlivců. Studie došla k závěru, že jednovaječná dvojčata se po investorské stránce chovají prakticky stejně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Genetickým analýzám připisujeme mnohdy větší význam, než jaký skutečně mají

Genetickým analýzám připisujeme mnohdy větší význam, než jaký skutečně mají | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Studie profesorů Siegela a Cronqvista ukazuje, že genetika má daleko větší vliv na investování, než jsme si doposud mysleli. Samozřejmě to neznamená, abychom ze stolu smetli investiční a finanční edukaci,“ potvrzuje šéfredaktor investičního webu Petr Novotný.

Ze studie totiž podle něj vyplývá, že zatímco asi padesát procent investičního chování je v genech, druhou polovinu je možné ovlivnit prostředím, ve kterém člověk vyrůstá, výběrem školy nebo právě finančním vzděláváním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor investičního webu Petr Novotný informoval o studii, podle které je investorské chování dáno genetikou

„Jsou tam ještě další faktory, které ovlivňují investování. Podle mého názoru hodně hraje roli v poslední době období, ve kterém mladí lidé vyrůstají, jestli je recese a jaký mají potom sklon k tomu, aby riskovali, nebo jestli vyrůstají v období ekonomické prosperity,“ dodává.

Podle Novotného je možné, že se biologií začnou zabývat analytici při oceňování investic a genetika se zařadí vedle tisíce dalších faktorů, které se promítají do oceňovacích modelů.

„Dnes je velmi patrné, že nejúspěšnější investoři a například správci fondů nejsou lidé, kteří mají za sebou ekonomické vzdělání. Jsou to lidé, kteří mají například doktoráty ze statistiky, matematiky, fyziky. A možná se k nim tedy zařadí lidé, kteří jsou úspěšní a mají velmi dobré vzdělání, co se týká biologie a genetiky,“ uzavírá.

Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme