Jak si z pohledu daní a péče o děti stojí manželé a nesezdaní partneři?

Necelá polovina manželství v Česku končí rozvodem. Možná to je i jeden z důvodů, který páry od uzavření sňatku odrazuje. Počet uzavřených manželství v přepočtu na obyvatele je v Česku jeden z nejnižších v Evropě. Ročně si u nás "ano" řekne necelých 50 tisíc párů. Stále více lidí volí život takzvaně na hromádce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snubní prsteny

Snubní prsteny | Foto: Comstock Images

Nabízíme srovnání výhod i nevýhod - hlavně z ekonomického pohledu - jak je přináší soužití na hromádce a v manželství.

Vyplatí se uzavřít sňatek například z pohledu daní?

Může, ale žádné závratné sumy to nejsou, a navíc se týkají jen někoho. Manželé totiž mohou za svůj protějšek uplatnit slevu na dani. Je to ale v případě, kdy například manželka nemá stálý příjem nebo pobírá pouze rodičovský příspěvek. Společné zdanění manželů, tak, jak bylo dříve, už nefunguje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Srovnání výhod soužití v manželství a na hromádce připravila Václava Marešová

Pokud vstoupím do manželství, tak vše, co od toho dne vydělám, spadá do společného jmění manželů a po případném rozvodu se dělí rovným dílem. Mohu se této situaci nějak vyhnout?

Nejprve je důležité připomenout, že do společného jmění manželů spadají i dluhy, takže si můžete odnést jak polovinu majetku, tak polovinu dluhů. Je pravdou, že i v průběhu trvání manželství mohou partneři tyto závazky zúžit, a to tak, že zajdou k notáři a uzavřou smlouvu. To je zjednodušeně řečeno obdoba předmanželské smlouvy, ale už během trvání sňatku. Ale například osobní dary do společného jmění nepatří.

Jak se manželé rozdělí o majetek v případě rozvodu, když například jeden z nich měl svůj byt už před svatbou, ale po dobu trvání manželství platil hypotéku?

Na polovinu zaplacených splátek má nárok i partner, i když byl jeho plat například mnohem nižší, protože všechny vydělané peníze spadají do společného jmění manželů. Taková starost vám samozřejmě odpadá v případě, kdy spolu žijete na hromádce. Pokud spolu žijete na hromádce, také se nemusíte obávat, že vás váš bývalý partner zažaluje o výživné, například proto, že se nedokáže sám uživit.

Otázky dědictví

Výhoda manželství se může ale ukázat v těžkých životních situacích. Manželé mají nárok na pozůstalostní penzi a také po sobě vzájemně dědí.

Češi se méně rozvádějí. Klesají ale také počty svateb

Číst článek

V případě, že má nesezdaný pár děti, dědí ony. Pokud ale měl například muž z předchozího vztahu další děti, tak dědí také ony. V takovém případě jsou dědici jasní - jsou to děti. A přítelkyně, byť s partnerem žila ve společné domácnosti, stojí stranou. Výjimkou je sepsaná závěť. Pokud je pár sezdaný, má pozůstalá žena nárok na stejný podíl jako děti.

Ale abychom skončili optimisticky - manželství podle řady průzkumů prodlužuje život. Ženatí muži méně kouří a méně pijí než jejich svobodní kamarádi a také mají méně depresí.

Václava Marešová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme