Jak stres oslabuje imunitu?

Vědci odhalili způsob, kterým stres působí na imunitní systém. Vědí, proč nás mohou vykolejit nejrůznější rodinné sešlosti včetně těch vánočních a novoročních.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lymfocyt

Lymfocyt | Foto: National Cancer Institute

Vánoční a novoroční rodinná setkání zdaleka nestresují jen filmovou hrdinku Bridget Jonesovou. Dokážou vychýlit z duševní rovnováhy každého z nás. To může mít vážné následky pro náš imunitní systém. Svědčí o tom výsledky výzkumu týmu vedeného Robertem Conem z University of Connecticut Health Center, jež zveřejnil v prosincovém čísle vědecký časopis Journal of Leukocyte Biology.

Už dlouho lékaři vědí, že stres přispívá ke vzniku autoimunitních onemocnění, při nich se imunitní systém obrací proti svému "majiteli". Stejně tak napomáhá stres plnému propuknutí skrytě probíhajících infekcí.

Cone a jeho spolupracovníci prokázali, že nervový systém významně promlouvá do funkcí tzv. regulačních T-lymfocytů. Podráždění nervů při stresu má za následek potlačení produkce růstového faktoru TGF-beta a to vyvolá pokles v množství regulačních T-lymfocytů. S tím roste riziko propuknutí autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida nebo některé typy ekzémů.

Robert Cone se pokusil posílit oslabenou imunitu vystresovaným myším a podával zvířatům látku 6-hydroxydopamin, jež potlačuje nabuzení nervového systému stresem. Myši měly výrazně zvýšené počty regulačních T-lymfocytů v krvi a jejich imunitní systém byl navzdory prodělanému stresu mnohem odolnější k selhání.

Jaroslav Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme