Jaro trápí alergiky, nejsilnější jsou teď pyly ze stromů

Téměř třetina lidí má důvod bát se jara. Trápí je totiž některé z alergií. Nejhůře jsou na tom začátkem jara pacienti, kteří nesnáší pyly stromů. Je jich asi pět procent. Právě vrcholí sezona lísky a brzy přijdou pyly břízy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaro | Foto: Alena Palečková

Za posledních deset let v Česku přibylo alergiků asi o polovinu. Důvodem je špatný životní styl nebo málo pohybu. Podle některých lékařů to ale může být také daň za výhody očkování a antibiotik.

Vedle rýmy, slzení očí a zánětů spojivek se alergie také projevuje nesnášenlivostí různých potravin. Podle alergologa Martina Fuchse má každý druhý "pylař" problémy i s nějakou potravinou. Bílkovinu z pylu totiž obsahují i jiné části rostlin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o alergiích připravila pro Odpolední Radiožurnál Lenka Jansová

„U lísky celoročně pozor na lískový oříšek. Omezí se to na ústa, to znamená pálí to v puse, pálí jazyk, oteče patro. Další příklady: bříza, ovocné stromy a tím pádem české ovoce, nebo bříza a mrkev, bříza a brambora, pelyněk a kořenová zelenina, trávy a obilí, které dává mouku. Takže travaři můžou mít problémy s moukou,“ upozorňuje Fuchs.

Asi každý čtvrtý alergik na pyl má i astma. Žádný alergik si navíc nemůže být jistý, že se u něj nerozvine třeba v pozdějším věku.

Ne každá reakce na pyl je však nutně alergií. „Často pozorujeme, že i nealergici reagují na abnormální zvýšení pylu v ovzduší podrážděním dýchacích cest,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.

Po pylech čekají alergiky trávy a obilí, v létě byliny, například pelyněk.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme