Je-li to nutné, lékaři dají dítěti transfuzi i přes odpor rodičů, říká právník

Pětiletý Brit Ashya King přicestoval s rodiči do Prahy, aby se v Protonovém centru podrobil speciální léčbě mozkového nádoru. V souvislosti s tím, se mluví i o právním rozměru příběhu. Rodiče chlapce totiž patří mezi Svědky Jehovovi a odmítají krevní transfúze. Právník Petr Šustek z Katedry občanského práva a Centra zdravotnického práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy k tomu podotýká, že lékaři mohou v zájmu zdraví dítěte postupovat i proti vůli rodičů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev s českým rozhlasem, darování krve, krevní transfuze, krev

Daruj krev s českým rozhlasem, darování krve, krevní transfuze, krev | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jak upravuje tuzemská legislativa práva rodičů v podobných případech, jako je třeba ta léčba britského chlapce v pražském Protonovém centru?

Obecně řečeno rodič zastupuje dítě, a samozřejmě i v oblasti zdravotnické. Nicméně ten limit je dán bezprostředním hrožením života a zdraví dítěte. Jinak řečeno, pokud dojde k tomu, že dítě je bezprostředně ohroženo na životě a zdraví, tak mohou lékaři postupovat i proti vůli rodičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, kdy má při léčbě dětí přednost rozhodnutí lékaře před vůlí rodičů, mluvil právník Petr Šustek

Ty podmínky jsou naprosto stejné pro české pojištěnce i pro zahraniční pacienty?

Pokud se jedná o podmínky práva rodičů vůči dítěti, tak v podstatě ano, koneckonců dost podobný názor má i Evropský soud pro lidská práva, takže se dá říct, že ty podmínky jsou obdobné.

Jak často se dostávají lékaři do podobné situace, tedy do případného střetu s přáním rodičů, v jaké míře může být poskytnutá péče jejich dítěti, nebo co by z ní měli lékaři vyloučit?

To je velmi široká otázka, nicméně obecně lze poukázat na případy – typicky očkování, domácí porody, ale například i odmítání krevní transfuze u Svědků Jehovových – vždycky záleží případ od případu. Platí ta pravidla, která jsem říkal v odpovědi na první otázku, nicméně je opravdu nutné vždycky posuzovat ten individuální případ.

Malý Brit s nádorem mozku je v Praze, bude se léčit v protonovém centru

Číst článek

Dochází v krajním případě třeba i na soudní procesy kvůli sporu lékařů a rodičů?

Ano, zajisté, dokonce například v České republice se k otázce rodičů, kteří byli příslušníky náboženské společnosti Svědci Jehovovi vyjadřoval i Ústavní soud, který právě potvrdil doktrínu, že jakmile jsou bezprostředně ohroženy život a zdraví dítěte, tak mohou lékaři zasáhnout i proti vůli samotných rodičů.

Takže jsou s tím rodiče seznámeni, ještě než je dítě hospitalizované, že se něco takového případně může stát?

To nebývá v praxi zvykem, že by lékaři dopředu seznamovali. Nicméně co prostě všichni respektujeme a vnímáme je, že ta prioritní hodnota je samozřejmě život a zdraví dítě, a proto má přednost i před vůlí rodičů.

Veronika Sedláčková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme