Je Světový den mléka. V Česku ho pijeme víc než dřív

Češi pijí o něco víc mléka než dřív. Aspoň takové jsou poslední zprávy mlékařů. Loni prý průměrně každý vypil skoro šedesát litrů. Je to ale méně než evropský průměr. Ten je pětašedesát litrů. Odborníci to počítali v souvislostí s dnešním Světovým dnem mléka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklenice mléka (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Jeden a půl litru mléka na jednoho Čecha za rok navíc. To ukázaly poslední statistiky. Mezi lidmi ale prý přibývá postoj, podle kterého by dospělý člověk mléko pít neměl, protože mléko patří dětem. Někteří lékaři toho litují.

„Mléko především obsahuje velice plnohodnotnou bílkovinu. V poměrech jednotlivých potravin je na druhém místě za bílkovinou vaječnou, která má nejhodnotnější aminokyseliny,“ vysvětluje Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu, proč je mléko zdravé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prospěšnosti mléka natáčela Lenka Jansová

Mléko také obsahuje hodně vápníku a dobře stravitelný kvalitní tuk, který, laicky řečeno, nezatěžuje cévy.

„Kromě toho obsahuje celou řadu minerálních látek, především stopových prvků, zinek, železo. Obsahuje i významné vitamíny, A, B12, a další složky výživy,“ pokračuje Tláskal.

Lékaři tvrdí, že zdravé je také nízkotučné mléko, kterému někdy říkáme s nedůvěrou obarvená voda. Přestože má jen půl procenta tuku, obsahuje kvalitní bílkoviny. Mléko obecně je i jinak dobrý pomocník při hubnutí.

„Ten, kdo konzumuje mléčné výrobky, má menší tendenci ke zvýšenému ukládání tuků. To se příliš neví. Má ten účinek, že jednotlivými mechanismy zasahuje do tvorby tukové tkáně,“ dodává o mléce Petr Tláskal.

Dospělých alergiků na bílkovinu kravského mléka jsou v Česku tak dvě procenta. Většinou prý tato alergie mizí v dětství asi do šesti let.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme