Jo-jo efekt je lepší než obezita?

Strach ze zdravotních následků jo-jo efektu je možná přehnaný. Kolísání váhy je podle nové studie vykonané na pokusných myších zdravější než trvalá nadváha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita trápí Čechy stále více (ilustrační obrázek) | Foto: stock exchange, Cristian Geo

Díky přísné dietě se vám podaří zhubnout, ale za pár týdnů máte kila zpět. Do pasti tohoto jo-jo efektu se dostává velká část lidí, kteří trpí nadváhou. Jo-jo efekt je považován za škodlivý, ale vědeckých důkazů je zatím jen málo. Vědci z Ohijské univerzity říkají, že z hlediska zdraví a dlouhověkosti je jednoznačně nejlepší stabilní zdravá strava. Jejich nová studie však naznačuje, že pokud si máme vybrat mezi dvěma zly, jsou výkyvy jo-jo efektu možná lepší než trvalá obezita.

Ke zkoumání dlouhodobých následků jo-jo efektu vědci využili pokusné myši. Jedna skupina dostávala zdravou potravu s nízkým obsahem tuku, zatímco další si pochutnávala na tučném krmení. Třetí skupina myší byla krmena tak, aby kolísání váhy odpovídalo jo-jo efektu u lidí. Na svém typu diety myši zůstaly po celý život, v průběhu kterého vědci sledovali jejich tělesnou hmotnost, procento tuku a hladinu krevního cukru. Výsledky ukázaly, že aktuální zdravotní stav myší silně kopíruje fáze jo-jo efektu. Zdraví bylo dobré ve fázi diety a zhoršilo se, jakmile myši přešly na tučné krmení.

„Průměrné zdraví” myší zacyklených v jo-jo efektu však bylo lepší než u těch, které se celoživotně živily potravou s vysokým obsahem tuku. A co víc, myšky s jo-jo efektem prožily v průměru o 35 % delší život. K překvapení vědců tak byla délka jejich života podobná jako u myší na celoživotní zdravé dietě.

Zdroj: The Endocrine Society

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme