Junák chystá nové, modernější logo. Pes a lilie v něm zůstávají

Česká skautská organizace Junák mění po 15 letech své logo. Návrh, který v soutěži vybrala porota, působí o něco schematičtěji, ale i v něm dominují pes a lilie. Grafici budou na logu ještě pracovat, používat by se mělo od příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh nového loga Junáka

Návrh nového loga Junáka | Foto: Junák (www.krizovatka.skaut.cz)

Autorem vítězného návrhu je Lumír Kajnar.

„Porota na jeho logu ocenila, že je vstřícné, hravé a kresebně čisté a zároveň jasně vychází ze současného znaku,“ píše ve zprávě zveřejněné na webu Skautská křižovatka jeden z členů poroty Šimon Trlifaj.

„Chytře kombinuje lilii, trojlístek i chodského psa tak, aby se celek v praxi snadno používal a nepůsobil archaicky,“ uvedl Trlifaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prvcích na skautském logu mluvil s Petrem Vaňkem z Junáka redaktor Pavel Novák

Jednotlivé prvky v logu mají svou symboliku. Třeba horní listy lilie znamenají cestu vpřed.

„Symbolizují to, že pakliže se člověk snaží něco obcházet, tak se většinou vrací na začátek, takže je třeba jít cestou kupředu, přestože může být složitější. Tohle je symbolika, se kterou pracujeme ve výchově ve skautských oddílech,“ vysvětluje v centrále Junáka Petr Vaněk, který se na výběru vítězného návrhu také podílel.

Tři spodní listy znázorňují tři body skautského slibu a chybět nesmí ani česká specialita – pes.

„Je to pes, kterého původně navrhl Mikoláš Aleš, který byl jedním z podporovatelů vznikajícího skautingu už na začátku 20. století,“ dodává Vaněk.

Autor návrhu by měl vypracovat také návrh jednotného vizuálního stylu, který by měl mimo jiné přesně vymezovat, kdy použít logo a kdy znak.

„Po novém logu by se mělo sáhnout ve většině případů, současný znak by se měl nadále používat na tradičních místech, jako jsou vlajky nebo odznaky,“ doplňuje na webu Šimon Trlifaj.

Soucasné logo a znak Junáka | Foto: Junák (www.krizovatka.skaut.cz)

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme